Bilgi teknolojilerinin turizm işletmelerinin faaliyetlerine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the impact of information technologies on the activities of tourism enterprises
  1. Tez No: 162493
  2. Yazar: BURCU SELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılda hızlı teknolojik gelişmelerin ivmelendirdiği devrim niteliğinde bir dönüşüm dünya ekonomisinde yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu dönüşüm ekonominin tüm sektörlerinin yanı sıra turizm endüstrisini de etkilemektedir. Bilgi teknolojilerindeki son gelişmeler turizm endüstrisindeki işletmeler ve turistik destinasyonlar için pazarlama, yönetim ve tanıtım alanlarında yeni olanaklar sunmakta ve rekabet avantajı sağlamaktadır. Konaklama işletmeleri, havayolu şirketleri, turistik destinasyonlar, seyahat acentaları bilgi teknolojilerinden geniş ölçüde yararlanmaya başlamıştır. Internet kullanımının yaygınlaşması ve e-ticaret turizm endüstrisine yeni bir boyut getirmiştir. Turizm işletmelerinin günümüzün bilgiye dayalı toplumunda iş yapmanın yeni yollarını geliştirmeleri gerekmektedir. Bu, turizm değer zincirinde yer alan tedarikçiler, satıcılar ve müşteriler arasında yeni iş akışı ve bilgi alışverişi yöntemleri geliştirmeyi içermektedir. Bu sürecin önemli bir parçası, yenilikçi faaliyet yöntemlerinin ve teknolojilerin kullanımını teşvik etmek için var olan teknolojilerin bütünleştirilmesi ve karşılıklı işlerliğinin kolaylaştırılmasıdır. Turizm işletmelerinde etkinliğin, verimliliğin, hizmet kalitesinin ve kârlılığın artırılması ve rekabet avantajı elde edilebilmesi için internetin ve bilgi teknolojilerinin kullanımına büyük bir ilgi ve gereksinim vardır. Bu çalışmada değişen ekonominin ve bilgi teknolojilerinin turizm endüstrisi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, dünya ekonomisindeki devrimsel dönüşüm anlatılmaktadır. Bu bölümde, sanayileşme, küreselleşme, bilgi ekonomisi, bilgi toplumu, bilgi teknolojileri, bilgi teknolojilerinin makro ve mikro düzeydeki etkileri, internet ve hizmet sektörü konulan verilmektedir. İkinci bölümde, bilgi ekonomisi içinde turizm endüstrisinin yeri, küreselleşme ve bilgi ekonomisinin turizm endüstrisine etkileri, bilgi teknolojilerinin turizm endüstrisi ve turizm işletmelerinin faaliyetleri üzerindeki etkileri ile turizm endüstrisinde internet konuları anlatılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bilgi teknolojilerinin turizm işletmelerinin faaliyetlerine etkisini ortaya koymak üzere Ege Bölgesi'nde bulunan konaklama işletmeleri ve seyahat acentalarına yönelik yürütülen araştırmanın sonuçları değerlendirilmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the 20th century a revolutionary transformation accelerated by technological developments has made a new era begun in the world economy. While these" changes have affected all sectors of economy, tourism industry has also been affected. Latest developments in information technologies offer new opportunities to enterprises in tourism sector and tourism destinations in marketing, management and promotion and also create competitive advantage. Hospitality enterprises, airlines firms, tourism destinations, and travel agencies have begun making use of information technologies widely. Spreading of internet usage and e- business create a new perspective in tourism industry. Tourism enterprises need to develop new ways of working in today's Information-based society. This involves developing new types of work-flow and information exchange between suppliers, vendors, and customers in the tourism value chain. An important part of this process is the integration and the facilitation of interoperability of existing technologies to promote the use of innovative business methodologies and technologies. There is great interest and need in the tourism enterprises for understanding the use of networking and information technology to build greater efficiency, productivity, service quality, and profitability, and to gain competitive advantage. In this study, novelties in technology brought by the information economy, the effects of changing economy and information technologies on tourism industry have been examined. The study is divided into three parts. In the first part of the study, the revolutionary transformation in the world economy has been discussed. In this part, industrialization, globalization, knowledge economy, information society, information technologies, the impact of information technologies in macro and micro aspects, internet and service sector have also been reviewed. In the second part, the place of tourism industry in the knowledge economy, the effects of globalization and knowledge economy on the tourism industry, the impact of information technologies on the tourism industry and activities of the tourism enterprises and internet in the tourism industry have been argued. In the third part of the study, the results of the research conducted among lodging enterprises and travel agencies in Aegean region in order to find out the impact of information technologies on the activities of tourism enterprises have been evaluated. VII