Türkmenistan Cumhuriyeti'nin vergi sistemi
Turkmenistan tax system
  1. Tez No: 97224
  2. Yazar: GOÇMIRAT CUMAKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKMENİSTAN CUMHURİYETİ'NİN VERGİ SİSTEMİ Goçmırat CUMAKOV Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2000 Danışman: Doç.Dr. Recai DÖNMEZ Türkmenistan Anayasasında vergilendirme yetkisi hakkında açık bir hüküm bulunmamakla birlikte, 39'uncu maddesinde“Türkmenistan vatandaşları kanunlarda belirtilenlere uygun olarak ve kanunlarda belirlenen miktarda vergi ve benzeri diğer ödemeleri ödemekle yükümlüdürler”hükmü yer almaktadır.“Yasasız vergi olmaz ilkesi”. Türkmenistan vergi hukukunda da yer almıştır, yani verginin tahsil edilebilmesi için, kanunlarda belirtilmiş ve belirlenen miktarda olması gerekmektedir. Anayasnın 66'ıncı maddesine göre,“Meclis bazı konularda kanun çıkmak yetkisini sonradan meclis tarafından onaylanmak koşulu ile devlet başkanına devredebilir.”Bu hüküm, Türk Anayasa hukukundaki Bakanlar Kurulunun kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisine benzemektedir. Bakanlar Kurulu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 91 'inci maddesinin l'inci fıkrası uyarınca, sıkıyönetim ve olağanüstü haller hariç, siyasal haklar ve ödevler bölümünde yer alan“vergi ödevi”konusunda kanun hükmünde kararname çıkaramaz. Türkmenistan hukukunda ise, böyle bir sınırlama yoktur. Dolayısıyla Devlet Başkanı vergi konusunda da her zaman kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisine sahiptir. Genel olarak Türkmenistan Cumhuriyeti Vergi Sistemi'nin incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Türkmenistan Cumhuriyeti hakkında genel bilgilere, ikinci bölümde, Türkmenistan Cumhuriyeti Anayasasına göre vergilendirme yetkisi, üçüncü bölümde, 1992 yılında uygulanmaya başlayan Türkmenistan Cumhuriyeti 'nin vergi sistemi, vergi teorisinin klasik ayırımı olan gelir, servet ve harcama vergileri başlıkları altında incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT While there is not clear rule as to the authority of taxation in Turkmeni Law Constitution, it's defined in 39 ^ paragraph that“Turkmenians are supposed to pay tax and the like in accordance with the way required by laws and in proportion to the amount defined by laws”. The principle of“No tax without law”is also incorporated in Turkmeni Taxation Law. That is to say, for tax to be paid, it must be within the frames of the amount defined by laws. According to the 66 & paragraph“Parliament can hand over the authority of making law to the president on condition that it gets confirmed by the parliament later on.”This is similar to the autority of writing decrees, a sort of law made by Council of Ministers, in Turkish Law Constitution. Council of Ministers can't come up with decrees as to the principle of taxation included in the section of political rights and duties except for strict governing and extraordinary cases according to the first paragraph of 9 1 st article of Turkish Law Constitution. However, in Turkmeni Law, there is no such restriction, so the president always possesses the authority of coming up with decrees, which are like laws, even in the case taxation. On the whole, this study, in which Turkmeni Taxation System has been dealt with, consits of 3 chapters. In the first chapter, general knowledge about The Republic of Turkmenia has been given. In the second chapter the authority of taxation in Turkmeni Law Constitution has been mentioned. In the third one, the taxation system of the Republic of Turkmenia, which started to be implemented in 1992, has been observed under the headings of income, wealth and expenditure taxes, which is the usual clasification of tax theory. In the conclusion part, an overall assessment of the study has been made in addition to some suggestions given.