Oryantasyon eğitiminin örgütsel sosyalleşmeye etkisi
The effect of orientation training to organizational socialization
  1. Tez No: 162499
  2. Yazar: SILA GÜNAL USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ORYANTASYON EĞİTİMİNİN ÖRGÜTSEL SOSYALLEŞMEYE ETKİSİ ÖZET Oryantasyon eğitimi, çalışanların, yapacakları işe ilişkin bilgi ve beceriler ile örgütün bütününe ilişkin bilgileri sistemli ve doğru bir biçimde elde etmelerini sağlayacak ortamı yaratmakta ve çalışanların örgütle ve diğer çalışanlarla bütünleşmelerini sağlamaktadır. Örgütte neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu oryantasyon eğitimi vasıtasıyla öğrenen çalışanlar, Örgüt tarafından kabul görmekte ve örgütün etkin birer üyesi konumuna gelmektedirler. Çalışanların, oryantasyon eğitimi neticesinde sahip oldukları bilgiler, beceriler ve geliştirdikleri olumlu ilişkiler, sosyalleşmeleri konusunda önemli bir rol oynamakta ve oryantasyon eğitimleri bu sebepten ötürü, çalışanların örgütsel anlamda sosyalleşmelerine yardımcı olmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Oryantasyon eğitimi, sosyalleşme, bağlılık, bütünleşme, karşılıklı kabul, uyum, örgüt kültürü. Mİ
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ORIENTATION TRAINING TO ORGANIZATIONAL SOCIALIZATION ABSTRACT Orientation training creates the environment in which workers gain the information and skills related to their job and the information related to the whole of the organization systematically and accurately and provides them to integrate with other coworkers. Workers who leam which is accurate and which is not in the organization thanks to the orientation training, are accepted by the organizaton and become active members of the organization. The information, skills which workers gain and the positive relations they develop thanks to the orientation training play an important role in the socialization of workers and so it helps workers to socialize. KEY WORDS: Orientation training, socialization, commitment, entegration, mutual acceptance, accommodation, organizational culture. VUl