İşletmelerde hizmet içi eğitimin etkinliğinin ölçümü ve değerlendirilmesi
Assesment and evaluation of effectivenees of in-service training in institutions
  1. Tez No: 162521
  2. Yazar: DENİZ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET Günümüzün rekabet koşullan, sürekli gelişim ve değişim içinde olan teknoloji ve bilgi, hedef kitlelerin değişen isteklerine eş zamanlı refleks ve kalitede yanıt verme zorunluluğu, işletmelerin insan kaynaklarının gelişimi ve eğitimi için harcadığı emek, zaman ve maliyeti artırmaktadır. Hizmet içi eğitim işletmeler için giderek, bütçelerinde daha fazla yer alan vazgeçilemez bir yönetim fonksiyonuna dönüşmektedir. Her yatırımda olduğu gibi, hizmet içi eğitim fizibilitesi gerçekleştirilen, denetim altında tutulan ve işletmeye olan kazanımları ölçülmesi gereken bir yatırıma dönüşmüştür. Bu çalışmada, hizmet içi eğitimlerin etkinliğinin ölçüm ve değerlendirilmesi, eğitimlerin planlanması aşamasından bağımsız olarak düşünülemeyeceğinden, öncelikle işletmelerde hizmet içi eğitim kavramı ve uygulama süreci ele alınmıştır. Ardından hizmet içi eğitimin etkinliğinin ölçüm ve değerlendirilmesine ilişkin Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya ve Avrupa ülkelerinde benimsenerek, uygulanan altı temel yaklaşım incelenerek, açıklanmıştır. Bu yaklaşımların ortak ve faklı yönleri belirlenmiştir. Son olarak da, modellerin ortak ve farklı yönlerini içeren sorulardan oluşan bir anket hazırlanarak, İzmir ve Manisa'da konuşlu işletmelerde uygulama düzeyi ve uygulanabilirliğine ilişkin bir çalışma hazırlanmıştır. Alan araştırması sonuçlan, bölgemizde işletmelerin çalışanları için düzenledikleri eğitimleri, bu modellerin temel kriterleri açısından nasıl uyguladıklarını ortaya koymaktadır. Anket çalışmasının sonuçlarının analiziyle, ülkemizde işletmelerin insan kaynaklarının gelişimi için yürüttüğü etkinliklerin değerlendirmesine ülkemizin kaynak, imkan ve kültürü çerçevesinde katkı sağlaması hedeflenen bir yaklaşım geliştirilmeye çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Competition in today's markets, is forcing companies to use higher technologies in their production and advanced methods in their services to meet their customers demands. Rapidly advancing science and technologies urges establishments to spend more time, money and effort to develop and train their human resources. Training is turning into an indispensible management function to taking the lions share of the organization's budget, and an investment which feasibilities are monitored, controlled and evaluated for the returns to the organizations like in every investment Assessment and evaluation of the effectiveness of the in service trainings can not be thought apart from the process of training planning. In our work, first of all, we explain the meaning and the application of the training process. By following, six major training assessments and evaluation models which are applied widespread in Europe, United States and Australia are studied. Common and different features of these approaches are determined. Finally a survey is prepaired which contains these features and applied to operations established in Izmir and Manisa. The goal of this survey work is to determain the usefulness and applicability of these common and d iff rent characteristics of the models. A training assesment and evaluation approach for enterprises in Turkey is tried to be constructed by analising the results of the survey. In the process, country's cultural features and resources were taken into consideration. VII