Endüstri-içi dış ticaret (Türkiye'nin endüstri-içi dış ticaretinin analizi)
Intra-industry trade (the analysis of Turkey's intra-industry trade)
  1. Tez No: 162522
  2. Yazar: NEVZAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 498
Özet
ÖZET Aynı endüstriler içindeki malların eşanlı olarak ihraç ve ithal edilmesi şeklinde tanımlanan endüstri içi ticaret olgusunun ampirik olarak tespit edilmesinden bu yana, söz konusu yazında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Son dönemdeki çalışmalarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ticarette, aynı endüstri grubunda yer alan farklı kalitedeki malların eşanlı ticaretini ifade eden dikey endüstri içi ticaretin önemli olduğuna ilişkin bulgular elde edilmektedir. Türkiye'nin endüstri içi ticaretinin analiz edildiği bu çalışmada elde edilen bulgular, Türkiye'nin endüstri içi ticareti içinde daha ziyade düşük kalite dikey endüstri içi ticaretin egemen olduğu yönündedir. Bu sonuçlar, ülkelerin ve endüstrilerin kaynak kullanımı etkinliğinin ve verimliliğinin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Endüstri içi ticaretin belirleyenlerinin modellendiği üçüncü bölümde ülke/politika temelli hipotezler, endüstri temelli hipotezler ve tarafımızdan oluşturulan endüstri içi ticarette yakınsama/ıraksama hipotezleri panel veri yöntemi ile test edilmiştir. Ayrıca ülke ve politika temelli hipotezler kapsamında, yazında test edilen hipotezlerin yanı sıra endüstri içi ticaret modellerinde çok fazla vurgu yapılmayan, fakat tarafımızdan özellikle dikey endüstri içi ticareti açıklayan önemli bir hipotez olarak düşünülen ülkelerin etkinlik farkları hipotezi, değişik alternatiflerle FMOLS yöntemi ile modellenmiştir. Bu modellemeler çerçevesinde, çalışmamızdaki endüstri-içi dış ticareti açıklayan değişkenler içinde teknik etkinlik değişkeninin en temel değişkenlerden biri olduğu görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since having been determining empirically intra industry trade as exporting and importing goods in the same industries simultaneously, a considerable progress has taken place in this literature. In the recent studies, in trade between developed and developing countries, findings relating to the Importance of vertical intra industry trade which expresses the simultaneous trade of goods having different quality in the same industry group are obtained. In this thesis in which Turkey's intra industry trade is analized, findings show that low quality vertical intra industry trade dominates in Turkey's intra industry trade. These findings necessitate investigating efficiency and productivity of countries and industries. In the third section in which the determinants of intra industry trade are modelled, country/policy specific hyphothesis, industry specific hyphothesis and convergence/divergence hyphothesis in intra industry trade which is determined by ourselves are tested by panel data method. Besides, in the context of country/policy specific hyphothesis, as well as hyphothesis having been tested in the literature, countries' efficiency gap hyphothesis which is not much emphasized in intra industry trade models but which we consider as an important hyphothesis that explains especially vertical intra industry trade are modelled by different alternatives via Fully Modified Ordinary Least Squares method. According to this model, in our thesis among the variables explaining intra- industry trade, technical efficiency is found to be main variable. VII