Lojistik maliyetlerinin faaliyet tabanlı maliyetlendirme sistemi ile belirlenmesi ve bir uygulama
Determination of logistics costs using activity based costing system and an application
- Tez No: 162530
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde firmalar arası artan rekabet koşullarında üstünlüğün sağlanabilmesi için kullanılacak en etkili araçlardan biri lojistik yönetimidir. Küresel hale gelen pazardaki müşteri istekleri; daha kaliteli, daha düşük maliyetli mamuller üretilerek ve bu isteklere zamanında cevap verilerek giderilmeye başlanmıştır. Bu değişiklikler lojistik yönetim anlayışının yerleşmesine neden olmuş ve lojistiği son yılların en hızlı gelişen sektörlerinden biri haline getirmiştir. Lojistik yönetiminde maliyet hesaplamaları lojistik uygulamaların en önemli boyutunu oluşturmaktadır. Maliyetlerin doğru veya doğruya en yakın şekilde belirlenmesinin ve buna bağlı olarak lojistik performansın değerinin işletmenin sonuç hesapları üzerinde önemli etkileri vardır. İşte bu noktada maliyetlerin nasıl belirleneceği, maliyetlerin belirlenmesinde hangi sistemlerin kullanılacağı önem taşımaktadır. Artan rekabetle birlikte maliyet avantajı daha da önemli hale gelmiş ve maliyet hesaplamaları geliştirilmiştir. Bu çağdaş sistemlerden biri olan Faaliyet Tabanlı Maliyet Muhasebesi Sisteminin kullanılması maliyetlerin daha doğru hesaplanmasına olanak vermektedir. Çalışmada Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi incelenmiş ve işletme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
In Today the competition between the firms has been icreasing day after day. Logistics is one of the effective tools, to gain competetive excellence against this competation. Customer orders have been changing in the global markets. They want high quality, low cost and just in time response. These changes make administrators, to modify their business agreement as a logistics management. As a result of these issues Logistics become a developing sector. Solving costing problems are the most important part of Logistical applications. There are some important infulences of determinig correct or the closest to the correct costs and in accordance with logistical performance value on firm's profit-loss statement. At that point, how to determine the costs and which methods wil be used on determinig them, is a metter of vital important. Cost advantage has become more important by increasing competation and cost counting has been improves. Activity Based Costing Methods provide some significant advantages in identifying the real cost. Thus the study has been focus on Activity Based Costing and its effect on a firm. Vll