Gemi işletmeciğinde operasyonel maliyet analizi üzerine yeni bir model önerisi
A new model proposal on operational cost analysis in ship management
- Tez No: 849693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ekonomi, İşletme, Marine, Economics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küreselleşmenin etkileri ile rekabetin tüm dünya da her geçen gün artarak devam ettiği günümüz koşulları içerisinde işletmelerin rekabetçiliklerini sürdürebilmeleri için sıkı ve sürdürülebilir bir finansal yönetim sistemi tesis etmeleri önem arz etmektedir. Bu nedenle günümüz dünyasında işletmeler tarafından maliyet analizinin daha kapsamlı ve detaylı yapılması bir zorunluluk haline gelmiştir. Günümüz işletmelerinin büyük bir çoğunluğu, finansal yönetim sistemi olarak geleneksel maliyetlendirme sistemini tercih etmektedirler. Ancak, geleneksel maliyetlendirme yönteminin iş faaliyetlerinin maliyetlerini yeterince incelememesinden dolayı, ürün ve hizmet maliyetlerini kesin olarak ortaya çıkaramadığı düşünülmektedir. Buna ek olarak geleneksel maliyetlendirme sistemi içerisinde teknolojik gelişmeler, haberleşme ve taşımacılıktaki yenilikler, kalite anlayışı ve yönetim şekli ve uluslararası rekabet gibi yeni nesil kavramlar ve bunların olası etkileri dikkate alınmadığı bilinmektedir. Özellikle bilgisayar sistemlerinin gündelik hayata girmesi ile üretim ve hizmet anlayışındaki teknolojik gelişmeler geleneksel maliyetlendirme sisteminden stratejik maliyetlendirme sistemlerine geçişi zorunlu hale getirmiştir. Stratejik maliyetlendirme sistemi, işletmelerin her bir maliyet unsurunu çok daha detaylı bir şekilde incelemesine olanak sağlayan bir sistemdir. Stratejik maliyetlendirme yöntemleri birçok konu ve alanda maliyetlendirme unsurları açısından derinlemesine değerlendirmeler yapar. Bu ilgili maliyet unsurları içerisinde ise taşımacılık hizmetleri/lojistik faaliyetler önemli bir yeri kapsamaktadır. Küresel bir rekabet içerisinde olan işletmelerin ihtiyaç duydukları ham madde, ürün, ekipman vb. pek çok ihtiyacın temin edilmesi noktasında en önemli aktörlerden birisi denizyolu taşımacılığıdır. Dolayısıyla, denizyolu taşımacılığı küresel rekabetin ortaya çıkartmış olduğu sıkı finansal yönetim anlayışından üstüne düşen payı almaktadır. Yük sahibi işletmelerin finansal olarak en uygun gemi ile yüklerini taşıtma arayışı içerisinde olmaları armatörleri ve/veya gemi işletmecilerini de sürdürülebilir bir stratejik finansal yönetim sistemi kurmaya mecbur bırakmaktadır. Gemi işletmeciliği firmalarının tesis edeceği finansal yönetim sistemlerin etkileri de denizyolu taşımacılığın en önemli taşımacılık modu olması sebebi ile son derece hissedilir ve büyük olacaktır. Denizyolu taşımacılığı yapan işletmelerde, diğer sektörlerde olduğu gibi en çok Geleneksel Maliyetlendirme Yöntemi ile maliyetlendirme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ancak geleneksel yöntemin eksiklikleri ve yetersizlikler dikkate alındığında denizyolu taşımacılığı içinde yeterli gelmeyeceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, 1980'li yıllarda ortaya çıkan Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme yöntemi ve 2000'li yıllarda ortaya çıkan Zaman Odaklı Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçların geleneksel maliyetlendirme yöntemi sonuçları ile karşılaştırılması gerçekleştirilmiştir. Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme yöntemi, bir hizmetin veya ürünün elde edilmesi için yapılan işlemlerdeki faaliyet miktarlarına odaklanır. Aynı şekilde Zaman Odaklı Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme yöntemi de faaliyetleri ve bu faaliyetler için geçen süreleri de dikkate alır. Bu sayede farklı işlem miktarı gerektiren ürün veya hizmetlerin daha doğru maliyetinin belirlenmesi sağlanır. Stratejik bir yönetim anlayışı içinde olması gereken denizcilik sektörü yapısı gereği iş yoğunluğu değişkenlik gösterebilen bir sektördür. Bu değişkenliklerin ve maliyetlerin daha doğru hesaplanabilmesi ve kullanılan modellemeleri destekleyebilmesi adına bu tez çalışmasında benzetim programından yararlanılmıştır. Bir gemi işletmeciliğinin 1 aylık sürede karşılaştığı durumları ve faaliyet miktarları gözlemlenerek benzetim programına aktarılmıştır. Hazırlanan benzetim, daha doğru sonuç verebilmesi adına 60 aylık periyot ile tekrarlanmıştır. Bu sayede, işletmenin karşılaşabileceği olası farklı yoğunlukların tespiti gerçekleştirilmiştir. Bu yoğunluklar; en az yoğunluk, ortalama yoğunluk ve en fazla yoğunluk olarak çalışmada belirtilmiştir. Elde edilen faaliyet miktarları öncelikle Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme yöntemi ile maliyet hesabında kullanılmıştır. Olası farklı yoğunluktaki maliyetin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra çalışmada kullanılan ikinci modelleme olan Zaman Odaklı Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme yöntemi kullanılmıştır. Önceki modelde kullanılan faaliyet miktarları için geçen sürenin hesaba katılması sağlanmıştır. Zaman Odaklı Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme yönteminde ayrıca kullanılmayan süre hesaplaması gerçekleştirilmiştir. En son olarak gemi işletmesinin geleneksel maliyetlendirme yöntemi ile hesaplaması yapılmıştır. En son olarak üç farklı maliyetlendirme yöntemi ile yapılan maliyet hesaplamalarının karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, geleneksel maliyetlendirme yönteminin diğer modellemelere göre daha fazla maliyet belirlediği görülmüştür. Faaliyet tabanlı maliyetlendirme yöntemin de 5,470.19 Usd, yani toplam maliyetin %0,68 aşağısında, zaman odaklı faaliyet tabanlı maliyetlendirme yönteminde ise 4,079.64 Usd, yani toplam maliyetin %0,51 aşağısında, fark olduğu görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlara göre işletmenin hedeflediğinden daha uyguna yüklemeyi gerçekleştirdiği söylenebilmektedir. Ancak bu sonuçların bir diğer gerçeği de, toplam yıllık maliyetlerin değişmediği göz önüne alındığında, işletme diğer yüklemelerinde tahmin ettiği maliyetten daha fazla maliyete taşımaları gerçekleştirdiği söylenebilir. Zaman odaklı faaliyet tabanlı maliyetlendirme yöntemi ile elde edilen bir diğer sonuç ise çalışanların işe harcadıkları zamanların doğru tespit edilmesidir. Elde edilen kullanılmayan kapasite rakamlarına göre işletmenin daha fazla gemi ile çalışmasına imkân sağlayabilecek personele sahip olduğu görülmüştür. İşletmeye olası farklı tavsiyeler verilmiştir. Mali veriler dışında, bu tez çalışması ile denizcilik sektörünün daha rekabetçi olabilmesi ve stratejik bir yönetime bürünebilmesi adına imkânların olduğu gösterilmiştir. Literatürdeki diğer çalışmaların aksine tüm maliyetler aynı anda değerlendirilmeye alınmış ve gelenekselin dışındaki modellemeler ile de işletmelerin çalışabileceği gösterilmiştir. Akademik açıdan bakıldığında ise, modellemelere destek olması adına benzetim programı kullanılmış ve olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu sayede deniz işletmeciliği literatürüne katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Regarding the effects of globalization, businesses are facing increasing competition daily worldwide. To stay competitive, it is critical for them to implement a rigorous and long-lasting financial management system. For this reason, conducting more thorough and in-depth cost analyses has become essential for businesses in the modern world. The traditional costing method is still the preferred financial management system for most modern businesses. However, it is believed that because the traditional costing method does not sufficiently analyze the costs of business activities, it cannot accurately reveal the costs of products and services. Furthermore, it is well known that the traditional costing system does not account for new generation concepts like technological advancements, innovations in communication and transportation, quality understanding and management style, international competition, and their potential effects. It is now essential to switch from traditional to strategic costing systems due to the widespread use of computers in daily life and advancements in technology that affect how production and services are understood. A strategic costing system is one that enables companies to look more closely at each cost component. In-depth analyses of costing components are made on a variety of topics and domains using strategic costing methods. Among these relevant cost elements, transportation services and logistics-related activities are two of the most significant cost components. One of the most significant players in meeting a variety of needs, including those for raw materials, finished goods, and equipment that companies in the global economy depend on, is maritime transportation. Therefore, maritime transportation benefits from the stringent financial management guidelines brought about by intense international competition. Shipowners and/or ship operators are required to set up a sustainable strategic financial management system because cargo owners want to transport their goods on the most financially viable ship. The financial management systems that ship management companies will implement will have a significant and highly noticeable impact, given that maritime transportation is the main method of transportation. Like in other industries, the traditional costing method is primarily used in the operations of maritime transportation companies. Nonetheless, it is believed that the traditional approach will not be adequate for maritime transportation, given its flaws and shortcomings. Because of this, the 1980s-emerging Activity-Based Costing method and the 2000s-emerging Time-Driven Activity-Based Costing method were applied in this thesis study. The outcomes were contrasted with those of the traditional costing approach. The activity amounts in the operations performed to obtain a service or product are the main focus of the activity-based costing method. The activities and the time spent on them are also considered by the Time-Driven Activity-Based Costing method. This guarantees a more precise estimation of the costs of goods or services that call for various transaction amounts. Because of its structure, the maritime industry, which needs a strategic management approach, has a variable work intensity. A simulation program was used in this thesis study to support the modeling used and to more precisely calculate these variations and costs. The scenarios and activity levels that ship management encountered over the course of a month were noted and added to the simulation program. To get more accurate results, the prepared simulation was run again for a period of sixty months. The various densities that the business might experience have been identified in this manner. The study refers to these densities as the minimum, average, and maximum densities. The Activity-Based Costing method was primarily utilized to calculate costs using the obtained activity amounts. The cost of potential variations in densities was calculated. Next, the Time-Driven Activity-Based Costing method -the second modeling technique used in the study—was applied. The duration of the activity amounts utilized in the prior model has been considered. Unused time was also computed in the TimeDriven Activity-Based Costing method. Lastly, the traditional costing method was employed to compute the ship operation. Lastly, a comparison of cost estimates produced using three distinct costing techniques was performed. The results showed that the traditional costing approach identified more costs than alternative modeling techniques. It was found that the difference in the activity-based costing method was 5,470.19 Usd, or 0.68% less than the total cost, and that the difference in the time-driven activity-based costing method was 4,079.64 Usd, or 0.51% less than the total cost. These findings suggest that the company exceeded its goals in terms of load affordability. Nevertheless, an additional finding of these results is that, given the constant annual total costs, it can be concluded that the company's transportation expenses exceed the projected costs of other shipments. An additional outcome of the time-driven activity-based costing approach is the precise estimation of workers' work hours. Based on the figures for capacity that were not utilized, it was observed that the company possessed employees who could facilitate operations with multiple ships. Several recommendations have also been made to the company. This thesis study has demonstrated that, in addition to financial data, the maritime industry has the potential to enhance its competitiveness and implement strategic management. In contrast to other research in the literature, this study evaluated all costs at the same time and demonstrated that non-traditional modeling can be used by businesses. From an academic standpoint, modeling was supported by a simulation program, and it was observed that this produced fruitful outcomes. It is believed to add to the literature on maritime management in this way. This thesis, briefly described above, consists of nine main headings. Under the first main heading, the motivation required for the study, the purpose and scope of the thesis, the limitations of the thesis, and the organization of the thesis are explained. A literature review was carried out under the second main heading. First, a literature review was mentioned, and then a literature review was conducted on the basis of method. The study, which continued with a sectoral literature review, was concluded with an evaluation of all literature findings. Under the third main heading, maritime transportation, its importance and stakeholders are mentioned. In the last title of the chapter, information about ship management, which is the subject of the study, is given. In the fourth section, information about the cost items encountered by ship operators has been prepared. Information is given about the capital costs, operating costs, and navigation costs faced by ship operators. In the fifth chapter, information about costing methods is given. First of all, while information is given about the traditional costing methods, which have the widest usage area, information is also given about why this costing method is incomplete. Under the same main heading, activity-based costing and time-oriented activity-based costing methods used in the study are mentioned. Information about the history, model structure, and pros and cons of the two models used is given. In the sixth main heading, the steps of the modeling used in the study are mentioned. The application was carried out under the seventh main heading. First, activity-based costing, then time-oriented activity-based costing, and finally the traditional costing method were applied. In the eighth chapter, the obtained application results were evaluated. In the last main heading, the ninth main heading, the results are evaluated, and the contributions of the study to both the academy and the industry are mentioned. At the end of the study, suggestions for future studies are given.