İşletmelerde finansal başarısızlığın öngörümlenmesi ve bir uygulama
The predicition of financal distress in the firms and an examination
  1. Tez No: 162531
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ İÇERLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET işletmeler faaliyetlerine devam ederlerken fınansal açıdan bir başarısızlıkla karşılaşabilirler. Finansal başarısızlık işletmenin teknik likiditesini kaybetmesi ve iflas durumlarını kapsamaktadır. Günümüzde finansal başarısızlığa uğrayan işletmelerin sayısında ortaya çıkan artış ülke kaynaklarının doğru bir şekilde dağıtılmadığının da bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle finansal başarısızlığın öngörümlenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü işletmelerin finansal başarısızlıkla karşılaşma olasılığının öngörümlenmesi hem işletme yöneticilerine hem de işletmeye kredi sağlayan kurumlara, denetçilere ve yatırımcılara gerekli önlemleri almaları ve kendilerini iflas riskinden kurtarmak için bir fırsat yaratacaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal başarısızlık ve iflas kavramları açıklanmıştır, ikinci bölümde finansal başarısızlığın öngörümlenmesine ilişkin modeller (diskriminant analizi, lojistik regresyon, logit ve probit ve yapay sinir ağı) incelenmiştir. Üçüncü bölümde 1990 - 2003 arasında İMKB'de faaliyet gösteren yüzonüç işletme analiz kapsamına alınarak finansal başarısızlıktan bir, iki ve üç yıl öncesine ilişkin öngörü modelleri geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, financial distress and bankruptcy are quite favorite topics in finance world. Financial distress is a situation where a firm's operating cash flows are not sufficient to satisfy current obligations and the firm is forced to take corrective actions. Financial distress may lead a firm to default on a contract, and it may involve financial restructuring between firm, its creditors, and its equity investors. Therefore, predicting of financial distress is a very important finance problem. Firms deal with financial distress in several ways such as; selling major assets, merging with another firm, reducing capital spending and research and development, issuing new securities, negotiating with banks and other creditors, exchanging equity for debt and filing for bankruptcy. In this context, this study has three chapters. First chapter is interested in literature review about financial distress and bankruptcy. Second chapter is a valuation on predicting models of financial distress (discriminant analysis, logistics regression, logics and probit, neural networks etc.). And the third chapter of the study is an examination on predicting financial distress (before one, two and three years) of Istanbul Stock Exchange listed firms between 1990-2003 periods. VI