Sağlık hizmetleri pazarlamasında hastane yöneticilerinin yaklaşımları
The approaches of the hospital managers to health services marketing
  1. Tez No: 162533
  2. Yazar: ÖNDER GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Günümüzde sağlık hizmetleri pazarlaması özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık endüstrisinde önemli bir unsurdur. Rekabet koşullarında çalışan işletmelerde pazarlama temel bir fonksiyon alanı olmakla birlikte sağlık hizmetlerinde yeni bir olgudur ve çeşitli eleştirilerin hedefi olmuştur. Bu nedenle hizmet pazarlaması karmasının sağlık sektöründe tam anlamıyla uygulamaya konulduğu söylenemez. Sağlık hizmetleri pazarlama faaliyetlerinin uygulanmaya başlaması ile bu hizmetleri tüketen hastaların istek ve ihtiyaçları ön plana çıkabilecek ve bunun bir sonucu olarak daha kaliteli sağlık hizmeti verilmesi mümkün olabilecektir. Pazarlamanın bu amacı gerçekleştirebilmesi başka sektörlerde olduğu gibi sağlık hizmetleri sektöründe de rekabetin yoğunlaşmasına paralel olarak ortaya çıkacaktır. Çünkü rekabetsel çevreden uzak sağlık kurumları talebin arzı aştığı durumlarda hastalarına tatminkar olmayan hizmetler sunabilirler. Rekabetin gelişmesine paralel olarak sağlık hizmetlerinde özellikle hastane işletmeciliğinde pazarlamaya duyulan ihtiyaç artacaktır. Hastane yöneticilerinin sağlık hizmetleri pazarlaması hakkında bilgili olması ve konunun öneminin farkında olması sağlık hizmetlerinde pazarlama faaliyetlerinden en etkin biçimde yararlanılmasını sağlayacaktır. Bu düşüncelerden yola çıkarak hazırlanan bu çalışmada hastane yöneticilerin pazarlamayı algılayışları incelenmiştir. Araştırma sonuçlarının sağlık kuruluşlarının yöneticileri ve konuya değişik bakış açılarıyla bakacak yeni araştırmacılar için önemli ipuçları vereceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, health services marketing is an important element of the health industry in developed and developing countries. While marketing is a basic function area in enterprises that operate in competitive conditions, it is also a new aspect of health services and has been a target for various criticisms. Therefore, it can not be stated.that service marketing mix is properly applied in health sector. As health services marketing activies be set in motion, the needs and demands of consumer patients will stand out and therefore, health services of better quality will be made possible. The fulfillment of this intention via marketing will arise in parallel to the growth of competition in health services sector as in the other sectors. The reason is that health organizations which are far away from a competitive environment may serve their patients unsatisfactory services in cases where demand exceeds supply. In parallel to the growth of competition, the need for marketing in health services, especially in hospital management, will increase. Hospital managers being informed about health services marketing and the importance of the subject will provide the most efficient use of marketing activities in health sector. In this study, which is prepared based on these ideas, the conception of marketing in hospital managers has been analysed. It is hoped that the outcomes will give important hints to managers of health organizations and to new researchers who will be considering different point of views for the subject. VI