Hizmet kalitesi ile müşteri tatmini arasındaki ilişkinin araştırılması üzerine bir çalışma ve ulaşım sektöründe bir uygulama
A study on the examination of the relationship between service quality and customer satisfaction
- Tez No: 162534
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT ŞENYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Hizmet sektörü Türkiye'de en önemli sektörlerden birisidir, bu sebepten dolayı bu sektör iyileştirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Ulaşım hizmetleri hem insan hayatı hem de müşteri ihtiyacı ile ilişkilidir. Bu yüzden Hizmet Kalitesi ve Müşteri Tatmini Ölçümü uygulaması bu konuda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ilk olarak konunun tanımları ve başlıkları, aynı zamanda Hizmet Kalitesi ile Müşteri Tatmini arasındaki ilişki anlatılmıştır. İkinci bölümde Müşteri Tatmini Ölçümü için kullanılacak anket tasarımı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde hizmet kalitesi modelleri ve ölçüm şekilleri tarif edilmiştir. Dördüncü bölümde veriler için analiz teknikleri açıklanmıştır. Son bölümde ise veriler analiz edilmiş, tavsiye, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Service Sektör is one of the most important sektors in Turkey, therefore this sektör needs getting beter. Communication services are both related to people life and customer neceesity. Because of this, Service Quality and Customer Satisfaction measurement application was carried out this subject On this study, firstly this subject's descriptives and titles was thouched, same time between Customer Satisfaction and Servive Quality relationship was explained. On Second part; inquiry design for Customer Satisfaction was explained. On third part, Service Quality Models and measure kinds was described.On fourty part, for data analayse tehcnics was explained. Finally, on fourty part, applications data was analysed and cause to happen advices and result Vll