AB Hukukunda sinai mülkiyet hakları ve Türkiye'nin sinai mülkiyet hakları alanında AB müktesebatına uyumu
Indüstrial property rights on EU Law and adaptation of Turkey's industrial property to EU acquis communautaire
  1. Tez No: 162535
  2. Yazar: FUNDA KARALTI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Avrupa Birliği, yeni üye ülkelerin katılımıyla gelişimini sürdürmektedir. Bu gelişim sürecinde Smai mülkiyet haklarının korunması büyük önem kazanmıştır. Bu konuda, gerek gerçek hak sahibini ve yaratıcı zekayı korumak, gerek taklitçiliğin ve korsan üretimin önüne geçerek, üye devletlerde ortaya çıkacak gelişim ve ilerlemenin kalitesini yükseltmek ve Birliğin temel hedeflerine ulaşabilmek için, smai haklar alanında bir takım düzenlemeler yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışma altı ana bolümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Avrupa Birliği'nde smai hakların önemi özellikle smai hakların korunmasının AB'nin hedefleri, teknoloji politikaları, taklit ve korsanla mücadele, paralel ithalat, smai hakkın tüketilmesi ilkesi ile serbest dolaşım ilkesi ve rekabet politikaları açısından ele alınmıştır. ikinci bolümde AB hukukunda smai mülkiyet hakları sisteminin hukuksal temelleri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, AB ve üye devletler arasındaki yetki paylaşımının smai haklar açısından değerlendirilmesi, smai mülkiyet haklarına ilişkin birlik kuralları ile Avrupa patent sistemi ve Topluluk marka tescil sisteminin yanmda ayrıca AB Anayasa taslağında smai mülkiyet hakları incelenmiştir. Üçüncü bolümde AB' de smai haklar alanında üye ülke hukuklarının uyumlaştırılması ele alınmıştır. Bu çerçevede, uyumlaştırmanın amacı ve uyumlaştırmanın hukuksal çerçevesi irdelenmiştir. Uluslararası antlaşmaların AB smai haklar sistemine etkilerinin değerlendirildiği dördüncü bolümde, AB'nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalar ve uluslararası antlaşmalardan doğan yükümlülüklere yer verilmiştir. vıIn fifth section, in the framework of EU's institutional building in industrial rights area, especially under the its decisions EC Council Of Justice, also the industrial property rights. The existing situation on adaptation of Turkish industrial property rights law to the EU's law was researched in sixth and final section. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Union continues to progress by the participation of new member states. On this developing process the protection of Industrial Property Rights gained a great importance. On this subject, it was necessary to make some regulations on industrial rights area for both to protect real right owners and creative intelligence, and preventing copying and pirate production, to increase the quality of development and improvements that will be occuring in member states and to achieve the Union's main goals. This study consists of six main sections. In first section, the importance of industrial rights in EU, particularly the protection of industrial rights researched from the point of EU's goals, technology policies, ecology policies, struggle against copying and pirate, parallel import, the principle of consumption of industrial right, the principle of free movement and competition policies. In second section, the legal basis of industrial property rights on EU law was evaluated. In this context, the evaluation of power division between the EU and the member states from the point of industrial rights, the EU decisions related to the industrial property rights and the European patent system and the Community's mark registration system, also the industrial property rights in EU Constitution in draft were researched. In third section, the adaptation of member states' laws in industrial rights area in EU was researched. In this context, the aim of adaptation and the juridical framework of the adaptation was researched. In fourth section, where the impacts of international agreements on EU's industrial rights system was evaluated, the international agreements signed by EU and obligations from these agreements were researched. VlllIn fifth section, in the framework of EU's institutional building in industrial rights area, especially under the its decisions EC Council Of Justice, also the industrial property rights. The existing situation on adaptation of Turkish industrial property rights law to the EU's law was researched in sixth and final section. IX