Markanın kullanmama nedeniyle iptali ve iptal usulü
Revocation of the trademark due to non-use and revocation procedure
- Tez No: 886935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bir teşebbüsün mal ve hizmetlerini başka teşebbüslerin mal ve hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlere marka denir. Markanın ayırt edici fonksiyonu nedeniyle ticari hayatta oldukça önemli bir yere sahip olması, markaya ilişkin düzenlemeler yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda Türk hukukunda mülga 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, konuya ilişkin dönemine göre ilerici ve detaylı düzenlemelerini içermesi bakımından atılmış en önemli adımlardan biridir. Ancak ticari ve sosyal yaşamdaki ilerlemeler hukuk alanına da yansıdığından zaman içerisinde söz konusu düzenlemenin yetersiz kalması ve Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde uluslararası mevzuatla paralel ilerlemesi bakımından Sınai Mülkiyet Kanunu yürürlüğe girmiştir. Marka, faydalı model, coğrafi işaret, patent ve tasarım haklarına ilişkin detaylı düzenlemeler içeren SMK ile mevcut birçok sorun çözüme kavuşturulmuş ve Avrupa Birliği hukuku ve TRIPS ile uyum sağlanmıştır. Her ne kadar mülga 556 Sayılı KHK'da yer alsa da SMK ile daha açık ve detaylı olarak markanın kullanılması zorunluluğu ve kullanmamanın hukuki sonuçları hukukumuza dâhil olmuştur. Böylelikle salt tescil edilmesiyle sahibine inhisari haklar tanıyan marka, Kanunda öngörülen şekilde kullanılmaması halinde, sicilde gereksiz yer kaplamaması, başkalarının haklarını ihlal etmemesi ve ticari hayatta etkinlik sağlanması adına iptal yaptırımıyla karşı karşıya kalabilir. İki bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde kullanma kavramından, SMK ile eklenen“ciddi kullanım”kavramından ne anlaşılması gerektiğinden, kullanma sayılan hallerle hoşgörü süresi ve haklı neden kavramlarından hem Türk mevzuatı hem de uluslararası düzenlemeler bağlamında bahsedilecektir. Söz konusu kavramların daha iyi anlaşılabilmesi adına ABAD ve Yargıtay kararlarına da atıf yapılacaktır. 111 İkinci bölümde ise markayı kullanma zorunluluğuna uyulmaması halinde marka sahibinin karşılaşabileceği bir yaptırım olan iptalden bahsedilecektir. SMK'nın yürürlüğe girdiği tarihten 7 yıl sonra yürürlüğe gireceği öngörülmüş olan 'markanın TÜRKPATENT nezdinde idari iptali' müessesi üzerinde detayları durulacak olup, Kurum'un yapacağı iptal incelemesi ve iptal usulü anlatılacaktır. Yine derdest olan davalar bakımından markanın dava yoluyla iptali üzerinde de kısaca durulacak ve SMK ile getirilen yeniliklerden biri olan kullanmama def'i açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Any sign that serves to distinguish the goods and services of one undertaking from the goods and services of other undertakings is called a trademark. The fact that the trademark has a very important place in commercial life due to its distinctive function has made it necessary to make regulations regarding the trademark in legal societies. In this context, the Decree Law No. 556 on the Protection of Trademarks in Turkish law is one of the most important steps taken in terms of containing progressive and detailed regulations on the subject compared to its time. However, since the developments in commercial and social life were also reflected in the field of law, the Industrial Property Law came into force as the regulation in question became insufficient over time and to progress in parallel with the international legislation in the EU harmonization process. With the SMK, which contains detailed regulations regarding trademark, utility model, geographical indication, patent and design rights, many existing problems have been resolved and compliance with European law has been achieved. With the SMK, the obligation to use the trademark and the legal consequences of not using it have also been included in our law. Thus, if the trademark, which grants exclusive rights to its owner by its mere registration, is not used as prescribed by law, it may face cancellation sanctions in order not to take up unnecessary space in the registry, not to violate the rights of others and to ensure effectiveness in commercial life. In the first part of this thesis, which consists of two parts, the concept of use, what should be understood from the concept of“geniune use”added by SMK, the cases considered as use, the concepts of tolerance period and proper reasons not to use will be discussed in the context of both Turkish legislation and international regulations. In 113 order to better understand the concepts in question, references will also be made to the decisions of the CJEU and the Turkish Supreme Court of Appeals. In the second part, cancellation, which is a sanction that the trademark owner may face if the obligation to use the trademark is not complied with, will be discussed. Details of the administrative cancellation of the trademark, which will come into force 7 years after the entry into force of SMK, will be discussed in detail and the cancellation procedure will be explained. In terms of pending cases, the cancellation of the trademark through litigation will be briefly discussed and the defense of non-use, which is one of the innovations introduced by SMK, will also be explained.