Earnings management and it's role financial reporting
Kazançların yönetimi ve finansal raporlama üzerindeki rolü
  1. Tez No: 162563
  2. Yazar: ALİ FATİH DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Meigs'e (2001) göre muhasebe, işletmelerin dilidir. Muhasebe iş dünyası içinde iletişimi sağlar. Bu dilin çarpıtılması ve saptırılması iş hayatının her düzeyinde ciddi problemlere yol açacaktır. Schipper (1989), kazançların yönetimini, bazı özel çıkarlar sağlamak amacıyla finansal raporlama sürecine yapılan maksatlı müdahaleler olarak tanımlamaktadır. Kazançların yönetimi; yöneticilerin, hissedarları şirketin mevcut ekonomik performansı ile ilgili yanıltmak ya da muhasebe rakamlarına bağlı olan sözleşmeleri etkilemek doğrultusunda başvurdukları bir yoldur. (Healy & Wahlen, 1999). Çalışmanın amacı doğrultusunda potansiyel olarak hile yaptıkları düşünülen şirketler İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nm (İMKB) 1993-2002 yılları arasında yayınladığı haftalık bültenler taranarak saptanmıştır. Kazançların yönetilmesi olasılığı ile finansal rasyolar arasında ilişki kurulmak üzere logit ve probit regresyon kullanılmıştır. Rasyolar İMKB şirketlerinin yayınlanmış finansal tablolarından hesaplanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; faaliyet karındaki artış kazançların yönetilmesi olasılığını artırmaktadır. Brüt kar ise faaliyet karı ile aynı derecede fakat ters yönde etkiye sahiptir. Alacaklar kalemi de yine anlamlı çıkan bir başka açıklayıcı değişkendir. Alacakların artışı satış kalemindeki artışın bir türevi sayılacağından, bu kalemdeki artışlar usulsüz hasılat belirlenmesi ile ilişkilendirilebilir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Meigs et al. (2001) gives definition of accounting as“language of business”. Accounting enables the communication within the business world. Distortion of this language would cause serious problems at all levels of the business. Schipper (1989) defines earnings management as purposeful intervention in the external financial reporting process, with the intent of obtaining some private gain. Earnings management occurs when managers use judgment in financial reporting and in structuring transactions to alter financial reports to either mislead some stakeholders about the underlying economic performance of the company or to influence contractual outcomes that depend on reported accounting numbers (Healy & Wahlen, 1999). For the purposes of this study, potential firms involved in earnings management activities were obtained from the company news in the Istanbul Stock Exchange weekly bulletins issued between 1993 and 2002. In order to investigate the link between probability of managing earnings and financial ratios the earnings management cases are matched with the financial ratios. The financial ratios are derived from the published financial statements of ISE companies. Logit and probit regressions are used in the analysis Findings of the study show that, increase of operating income causes an increase on the probability of managing earnings but increase of gross profit has negative relation with similar marginal magnitude on the probability of managing earnings. Accounts receivable is also another significant explanatory variable for the three years period. Increase of account receivables is a derivative of sales. High increases in this figure with respect to total assets can be interrelated with improper revenue recognition. VI