Türk ve Kazak Hukukunda yabancı sermayeli şirketlerin kuruluşu
Establishment of foreign capital companies under Turkish and Kazakh Laws
  1. Tez No: 162564
  2. Yazar: SALIMYA GANIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, sermaye kıtlığından dolayı, yabancı sermaye yatırımlarına büyük ihtiyaç duymaktadır. Buna paralel olarak söz konusu ülkelerde enflasyon, işsizlik ve ödemeler dengesi bozukluğu, ihracat piyasasındaki payların yetersizliği, yüksek faizli dış krediler ile döviz kıtlığı kalkınmayı engellemektedir. Ancak söz konusu ülkelerin yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmesi için bir takım tedbirlerin alınması önem taşımaktadır. Herşeyden önce, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, bu sorunun çözümü için hukuk sistemlerinde, yabancı yatırıma ilişkin mevzuat ile yatırım alanında imzaladığı milletlerarası sözleşmelerle yabancı yatırımcılara güven sağlamalıdırlar. Nitekim, yabancı yatırımcının, kâr ve kazanç yanısıra, yatırım yaptığı ev sahibi ülkede aradığı şartlardan en önemlisi güvencedir. Türkiye ile Kazakistan, gelişmekte olan ülkeler olarak, yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmek için, yabancı yatırımcılara çekici şartlar ile güvence sağlamaktadır. 2003 yılında, Türkiye ile Kazakistan'ın yabancı sermaye mevzuatları köklü değişime uğramış, bir takım olumlu yenilikler getirilmiştir. Bu yeniliklerle iki ülkede de yabancı sermaye yatırımlarının artışı hedeflenmektedir. Çalışmanın amacı, hukuki açıdan Türkiye ile Kazakistan'da yabancı sermaye yatırımlarının önemini vurgulamakla, iki ülkenin de ev sahibi ülkeler olarak yabancı yatırımcı bakımından istikrarlı olduğunu belirtmektedir. Bu amaçla, öncelikle Türkiye ile Kazakistan'da yabancı sermaye yatırımlarının tarihçesi, yatırım mevzuatları, yabancı sermayeli şirketlerinkuruluşu, kuruluş şekilleri, yabancı sermaye yatırımlarının hukuki yönleri, iki ülkede de yatırım alanında mevcut sorunlar ile alınacak tedbirler irdelenecektir. Daha sonra Türkiye ile Kazakistan'ın yatırımla ilgili taraf olduğu milletlerarası sözleşmelerine geniş yer verilecektir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Underdeveloped and developing countries are substantially in need of foreign capital investments due to lack of their domestic capital. In addition, inflation, unemployment, unbalanced import versus export, insufficiency of their market share in export markets, credits from external sources with high interest rates and lack of foreign capital prohibits steady development of such countries. However, it is extremely important that such countries may take a number significant steps with their regulations to attract the foreign capital investments. First of all, the developing and underdeveloped countries must maintain a trustworthy grounds of trade for the foreign investors by adequate implementations and acts regulating the foreign investments under their own laws with respect to international agreements. Presumably, the assurance of trustworthy grounds of trade is an important factor that foreign investors look for in addition to profit and revenue. Turkey and Kazakhstan, as developing countries, provide attractive conditions as well as assurance of trustworthy grounds of trade to foreign investors in order to attract foreign capital. In year 2003, Turkey and Kazakhstan have renewed their regulations of foreign investments to a great extent and have put a number of positive arrangements into practice. The two countries aim at a significant increase in the volume of foreign investments by the new arrangements. The purpose of this study is to emphasize the importance of foreign investments from a legal point of view and to indicate that the two countries have a consistent and stable grounds for foreign investors. VllWithin this context, primarily history of foreign investments in Turkey and Kazakhstan, regulations and acts of investments, establishment of foreign capital companies, types of establishing such companies, legal aspects of foreign investments, existing problems and proposals of solutions to such problems will be brought to the attention of readers. At a later stage, the international agreements to which Turkey and Kazakhstan have become a party will be given to a great extent. vm