Atina demokrasisi çerçevesinde Ege Dünyası'nın siyasi ve mimari yansımaları
Political and architectural influences of Athenian democracy in Aegean World
- Tez No: 162569
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Ege Dünyası'nda özellikle M.Ö. 7. yüzyılda yaşanan önemli ekonomik gelişmeler doğrultusunda kent-devletlerin sosyal ve siyasal yapılarında değişimler meydana gelmiştir. Ticaretin ve sanayinin gelişmesi, kolonizasyon faaliyetleri, sikkenin icadı ve kullanımının yaygınlaşması ekonomik gelişimin temelini oluşturmaktadır. Bu gelişim, kent-devletlerde var olan sınıf çatışmalarına yeni bir boyut kazandırmıştır. Yönetimi elinde bulunduran aristokrat üst tabaka ile yoksul, topraksız halk arasında sınıf çatışmaları şiddetli bir hal almışken ekonomik gelişme sonucu ortaya çıkan yeni tüccar orta sınıfı, bu iki sınıfın ortasında yerini almıştır. Bu yeni orta sınıf, kent-devletlerde yeni hak arayışlarına gitmiş ve kent- devletin siyasi ve sosyal değişim sürecini başlatmıştır. Çoğu kez alt tabakanın oldukça kuvvetli muhalefet gücünden de yararlanıp aristokratların elinde bulundurduğu oligarşik yönetimleri yıkmak için girişimlerde bulunmuşlardır. Bunun sonucunda Ege Dünyası'nda güçlerini doğuştan varlıklarını topraktan alan oligarşik yönetimler bir bir yıkılıp yerini Antik Demokrasi'ye geçiş sürecini oluşturan uranlıklar almıştır. Tiranlıklar, siyasi gelişim sürecinde aristokrasinin nüfuzunun kırılmasında, kentlerin ekonomik ve mimari gelişiminde, halkın bir nebze olsa da kalkınmasında önemli katkılarda bulunmuştur. Fakat bir süre sonra, aristokratların ilerici diye karşı çıktıkları tiranlıklar, orta sınıf tüccar takımı tarafından gerici olmakla suçlanıp kendileri için daha demokratik bir yapı kurulması için sürekli zorlanmış ve yıkılmıştır. Tiranlıklardan sonra oluşan yeni siyasi anlayış Modern Demokrasi'nin de temelini oluşturan Antik Demokrasi'ydi. Fakat bu demokrasi biçimi, orta sınıfın kayrılmasını sağlayan bir yönetim biçimi olmaktan pek ileriye gidememiştir. Yoksul halk yine oyun dışına itilmiştir. Kabile örgütlenişinin yıkılmasından sonra geniş halk kitleleri hiçbir zaman gerçek haklarını elde edememişlerdir. Çünkü kabilesel örgütleniş biçimi demokrasinin hiçbir zaman ulaşamadığı bir eşitliğe dayanmaktaydı. Bu eşitlik demokratik sistemdeki gibisadece yasalar önünde eşitliği (isonomia) değil aynı zamanda mülkiyet eşitliğini de (isomoiria) ön görmekteydi. Yeni ekonomik, siyasal ve sosyal gelişmeler kentlerin mimari görünümlerini de oldukça değiştirmiştir. Söz konusu gelişmeler sonucunda mimari açıdan yeni gereksinmeler ortaya çıkmış ve sonuç olarak oligarşik yönetimlerin sembolü olan akropolis önemini yitirerek demokratik örgütlenişin kalesi sayılan agora kapsamlı bayındırlık faaliyetlerine sahne olmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social and political structure of city-states were changed because of the important economical developments in Aegean World especially at 7. century B.C. The economical developments were based on the development of trade and industry, activities of colonization, invention of coin. These developments led to conflicts of social classes in the city-states. At the end of all these economical developments, a new middle merchant class were constituted between aristocratic landowners and poor people. These new middle class asked for some new rights and in this way the process of social and political metaphorsosis of city-states started. Most of the time this class struggled to overthrow the government of oligarchy which belonged to aristocratic landowners, using powerful opposition side of the bottom class. Consequently, governments of oligarchy which got their power from birth and their existence from land, was overthrowed one after the other. Tyrannies played major roles in the decline of the population of aristocracy, the economical and architectural development of the cities as well as the progression of the nations. But after a while the tyrannies, which the aristocratic landowners found progressive and were opposed to them, were accused of being reactionist by the middle merchant class. They were constantly forced to form a democratic structure and then they were destroyed. The new political movement, which occured after the tyrannies, was Ancient Democracy however it was the base of Modern Democracy. This type of democracy gave the middle merchant class preferantial treatments but nothing more. The poor people were sent away from the game once again. Crowds of people could never get their real rights after the tribal organization structure had been damaged. Because the tribal organization structure had an equality that democracy never had. This equality was including both equality in the presence of law (isonomia) and equality of property rights (isomoiria). Whereas system of democracy was including only equality in the presence of law. VIIThe new economical, political and social developments also changed the architectural appearance of cities. In consequence of these developments new architectural requirements occured and finally acropolis, that is the symbol of the governments of oligarchy, lost its importance and at the same time agora, that is the symbol of democratic organization structure was the scene of activity of public works. VIII