Elektrik piyasasında üretim lisanslarının hukuki rejimi
Legal regime of generation licenses in the electricity market
  1. Tez No: 313092
  2. Yazar: DENİZ DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ D. ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Elektrik, insan hayatının en temel ihtiyaçlarından biri olarak her geçen gün önemini artırmakta, buna bağlı olarak elektrik piyasası da özellikle 2000'li yıllardan itibaren önemli gelişmeler kaydetmektedir.Piyasa faaliyetlerinden biri olarak elektrik üretimi, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında lisansa tabi bir faaliyet olarak düzenlenmiş ve 2010 yılı Nisan ayı itibarıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından 1.100 adet üretim lisansı verilmiştir.EPDK tarafından verilen lisansların %85'lik bir bölümünü oluşturan üretim lisansları, hukuki rejimleri bakımından günümüze kadar detaylı bir incelemeye konu olmamıştır. Özellikle üretim lisansı başvuru usulü, başvuruların incelenmesi ve değerlendirilmesi, lisans verilmesi, lisans iptalleri gibi hususlar, hala hukuki yönlerden yeterince açıklığa kavuşturulamamıştır.Bu çalışmamız ile yukarıda belirtilen hususların hukuki açıdan detaylı olarak incelenmesi ve açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Elektricity, as one of the basic needs of human life, increasing importance with each passing day, in the same way elektricity market has recorded significant progress so far, especially since 2000 years.Generation of electricity, as one of the market activities needs a licence, is regulated in the scobe of Electricity Market Law no. 4628. As of May 2010, 1.100 generation licence have been granted by The Energy Market Regulatory Authority (EMRA).Generation licenses that form part of a 85% the licenses granted by EMRA, haven?t been subject to a detailed review until today in terms of the legal regime. Especially the generation license application procedures, examination and evaluation of the applications, granting license, cancellations of license and such as issues, still haven?t been sufficiently clarified in terms of legal aspects.We aim with this study a detailed examination of the legal aspects of these facts mentioned above and to clarify the issues.