Sağlık hizmetleri pazarlaması
Healthcare marketing
- Tez No: 162590
- Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Türkiye'de sağlık hizmetlerinin sunumu şu günlerde önemli bir değişim sürecinin başlangıcında bulunmaktadır. Özel sektörün sağlık hizmetleri sunumundaki payı artmakta, sağlık hizmetleri tüketicisi bilinçlenmekte ve sektör içinde rekabet artış göstermektedir. Bu çalışmada değişim sürecinin başlangıcında olan sağlık hizmetleri sektöründe tüketicinin şu anki beklentilerini tespit etmek ve gelecekte yapılacak araştırmalara referans oluşturmak amaçlanmıştır. 224 katılımcı ile İstanbul'daki özel hastanelerin içinde yatan hastalar ile gerçekleştirilen çalışmada tespit edilen önemli bulgulardan ilki katılımcıların hastanelerin uzmanlaşmasına ya da dal hastanelerine verdikleri önemdir. Araştırma' da ortaya çıkan bulgulardan bir diğeri sağlık hizmetleri tüketicisinin davranışlarının cinsiyete göre önemli farklılık göstermediği şeklindedir. Yapılan testlerin birçoğunda cinsiyet ile tüketici davranışı arasında anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir. Hastaların tedavi öncesinde hastaneler hakkında araştırma yaparken yararlandıkları kaynakların içinde hastane kontrolü altında bulunanların (hastane yetkilileri, tamum broşürleri) oranının %27 gibi önemli bir miktarda çıkması bir başka önemli bulgudur. Araştırmada hastaların hastane seçiminde tavsiye aldıkları kişilerin %55 oranında hekimler olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle araştırma hekimlerin hastane seçiminde etkisini bir kez daha vurgulamıştır. Araştırmada hastane seçim kriterleri içinde öne çıkan unsurlar hekimlerin yeterliliği, hastanede daha önce yaşanılmış olan tecrübeler olarak tespit edilmiştir. Ayrıca hastaların önem atfettikleri unsurlar hastanenin temiz/hijyenik olması, tıbbi ekipman/teknoloji donanımı ve hekimlerin kalitesi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Healthcare and other health services are in a transition period in Turkey. Share of private organisations in the market is increasing, healthcare consumers being more active in the treatment process and competition between hospitals is effecting the decisions more day by day. We aimed to define the expectation of healthcare consumers and prepare a study for the future healthcare marketing research. 224 respondents which are getting in-patient treatment in the private hospitals of Istanbul region participated to the survey. One of the important findings from the survey is patients are more interested with the hospitals which are specialised at the certain treatment or with the hospitals like specialised treatment centres. One other important finding is that there is not any statistically supported difference found out between two genders' behaviour on the healthcare services. Patients are obtaining information about the hospitals from variety resources. We find that about %27 of respondents getting information about hospitals from the resources which are under the control of hospitals. Patients are obtaining information from both hospital staff and hospitals' brochures. Competency of doctors and previous experience at the hospitals are important criteria for choosing hospitals. The patients give an importance to cleanness/hygiene, medical equipment and technology infrastructure and the quality of doctors.