Ortaöğretim kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve nasıl bir toplam kalite yönetimi gerektiğine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
The problems with total quality management on the college and teacher-directors opinions about quality management
- Tez No: 162595
- Danışmanlar: DR. MACİT TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırma“Orta Öğretim Kurumlarında Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar ve Nasıl Bir Toplam Kalite Yönetimi Gerektiğine İlişkin Yönetici Ve Öğretmen.Görüşleri”nin belirlenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Tarama modelinde desenlenen araştırma, 2003-2004 öğretim yılında Ege Bölgesi, İzmir İlinde toplam kalite yönetimi uygulayan 6 orta öğretim kurumundan 151 öğretmen ve 37 yönetici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik veriler anket yoluyla, araştırmacı tarafından hazırlanan“ Toplam Kalite Yönetimi İlkeleri”Boyutuna İlişkin Görüşlerine Yönelik Ölçek" ile toplanmıştır. Bu anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin olgusal sorularla kişisel özelliklerine ait bilgiler, ikinci bölümde öğretmen ve yöneticilerin toplam kalite yönetimi İlkeleri boyutuna ilişkin görüşleri, üçüncü bölümde ise toplam kalite yönetiminde karşılaşılan önemli sorun ve yararları yazabilecekleri üçer adet açık uçlu soru yer almaktadır. İSİ öğretmen ve 37 yöneticinin toplam kalite yönetimine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla düzenlenen veri toplama aracı ile elde edilen veriler, araştırmanın amaçlan doğrultusunda SPSS paket programı kullanılarak, anketlerin güvenirlik düzeylerini tespit etmek için güvenirlik katsayı değerleri hesaplanmıştır. Sosyo demografik verilerin frekans ve yüzde dağılımları, sosyo demografik verilere ilişkin değişkenler ile alt ölçekler arasındaki ilişkiyi hesaplamak için * ' tek yönlü çok değişkenli varyans analizi istatistiksel analiz yönteminden, iki değişken arasındaki farkları belirleyebilmek için t testinden ve aritmetik ortalamadan yararlanılmıştır. 90Araştırma sonuçları; Öğretmenler TKY uygulamalarını kısmen etkili bulmaktadır. Öğretmenler en düşük ortalamayı verilerle yönetim ve etkin liderlik boyutlarıyla en yüksek ortalamayı ise takım çalışması boyutuyla değerlendirmişlerdir. Yöneticiler, TKY uygulamalarının etkililik düzeyini öğretmenlere gore daha yüksek bir ortalama ile değerlendirmişlerdir. Yöneticiler en yüksek ortalamayı hedeflerle yönetim ve etkin liderlik boyutuyla değerlendirmişlerdir. Yöneticiler iç müşteri memnuniyeti, dış müşteri memnuniyeti, sürekli eğitim ve verilerle yönetim boyutlarını en düşük ortalama ile değerlendirmişlerdir. TKY uygulamalarının etkililik düzeyine ilişkin görüşler cinsiyete göre önemli fark göstermemektedir. TKY uygulamalarının etkililik düzeyine ilişkin görüşler öğretmenlerde kıdem, değişkenine göre önemli bir fark göstermemektedir. Yöneticilerde ise fark bulunmuştur. Kıdemi yüksek yöneticiler, kıdemi düşük olanlara göre TKY uygulamalarının etkililik düzeyini daha düşük bir ortalama ile değerlendirmişlerdir. TKY uygulamalarının etkililik düzeyine ilişkin görüşler öğretmenlerde Mezuniyet, değişkenine göre önemli bir fark göstermemektedir. Yöneticilerde ise fark bulunmuştur. Öğretmen-yüksek öğretmen okulu ve eğitim enstitüsü mezunları, eğitim fakültesi mezunlarına göre TKY uygulamalarının etkililik düzeyini daha düşük bir ortalama ile değerlendirmişlerdir. TKY uygulamalarının etkililik düzeyine ilişkin görüşler öğretmenlerde TKY ile ilgili eğitim alıp almama, değişkenine göre önemli bir fark göstermemektedir.. 91
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is descripting The Problems With Total Quality Management On The Colleges and The Opinions From The Teacher and Directors About Total Quality Management. The research which was designed upon skimming and scanning model, was carried out on the teachers working in five high schools in the city of İzmir in Agean region. The necessary data have been collected by means of ' ' questionnaire of Teachers" The Problems With Total Quality Management On The Colleges and The Opinions From The Teacher and Directors About Total Quality Management. This questionnaire consists of three parts. In the first part, there is information about factual questions and personal characteristics of teachers and directors, in the second part there are questions related to the thoughts of teachers and directors about the effect of total quality management, and the third part there 6 open ended questions in which they can write about the problems and good things of the total quality management. The data collected for the purpose of determining the 151 teachers and 37 directors about the Problems With Total Quality Management On The Colleges and The Opinions From The Teacher and Directors About Total Quality Management have been calculated using SPSS version program. This research gives detailed information on how to implement TQM principals and means to educational institutions. Besides studying the implementation of TQM models into education, this research also lists the Turkish and worldwide primary schools, high schools and universities that apply TQM. On the other hand, it highlights the difficulties and benefits of TQM studies in education. Thereby, the research tries to quide those educational institutions that are going to apply TQM so that they can take precautions before the problems occur. 92