Kente göç etmiş bir örneklemde bireycilik-toplulukçuluk eğilimleri ve değerler açısından kültüre uyum (kültürlenme) süreçleri
Individualism-collectivism tendencies, in the dimentions of values culture adaption (acculturation) processes in a migrated urban sample
- Tez No: 162594
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÖREGENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma da kente göç etmiş bir örneklemin bireycilik- toplulukçuluk eğilimleri, değerleri ve kültürlenmelerinin incelenmesi amaçlanmştır. Bu bağlamda bireycilik- toplulukçuluk, değerler ve kültürlerime kavramları ortaya konmuştur. Bireycilik - toplulukçuluk, değerler ve kültürlerime düzeyleri ile ilgili olabilecek değişkenlerinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi iki gruptan oluşmaktadır. Doğu, Güneydoğu Anadolu' dan ve Bulgaristan'dan izmir'e göç eden yetişkinlerdir. Araştırma örneklemi 18-49 yaşlan arasında kadın ve erkekten oluşan toplam 592 kişi ile sınırlıdır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Bu araştırmadan elde edilen bulgular tercih edilen kültürlenme stratejilerinin, bireycilik - toplulukçuluk eğilimlerinin ve değerlerin kente göç etmiş iki örneklemde çeşitli boyutlarda farklılaştığım göstermiştir. Örneklemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu' dan ve Bulgaristandan göç edenlerin dört kültürlenme startej isinden hangilerinin diğer örnekleme göre daha belirgin ifade ettikleri ortaya konmuştur. Doğu ve Güneydoğu Anadolu' dan göç etmiş örneklemin ayrılma stratejisini, Bulgaristan'dan göç etmiş örneklemin ise asimilasyon stratejisini daha belirgin ifade ettikleri gözlenmiştir. Değerlerin sekiz boyutu incelenmiş değerlerin alt boyutu olan yardımseverlik boyutunda örneklemin genel eğiliminin, bu değere yüksek derece de önem verdikleri, güç - statü, kendine yönelme, güvenlik ve evrensellik değerleri sırası ile yardımseverlik boyutunu izlediği gözlenmiştir. Bireycilik eğilimi Bulgaristan'dan göç etmiş örneklemde belirgin şekilde yüksek bulunurken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç etmiş örneklemde ise toplulukçuluk eğiliminin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Örneklemin bu kente (ülkeye) göç etmekten memnuniyet düzeyi, hayattan genel memnuniyet düzeyi, örneklemin şu anda yaşanan yere uyum düzeyleri arasında anlamlı farklılaşmalar gözlemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate a migrated urban sample' s individualism - collectivism tendencies, values and culture adaptation (acculturation) processes. In that context individualism - collectivism, values and acculturation concepts have produced. The variables which are related to individualism - collectivism, values and acculturation levels are also investigated. Study sample is made of two groups adults who have migrated from East, Nourtheast Anatolia and Bulgaria to İzmir. Study sample is limited with 592 adults between the ages of 18-49 men and women. Findings can be summarized as in the following: With this study findings, samples who migrated urban, were showed difference individualism - collectivism tendencies, values and have prefered acculturation strategies, in the various dimensions. In the sample who have migrated from East, Nourtheast Anatolia and Bulgaria which of four acculturation strategies have indicated clear each other and to bring up. In the sample who have migrated from East, Nourtheast Anatolia have expressed seperation strategies and the other migrated from Bulgaria have expressed assimilation strategies, in clear. Values eight dimensions have invastigated, in values sub - dimension; benevolence, sample common tendency to consider this value important. And In sequence after that, power, self- direction, security, universalism have followed benevolence. Individualism tendency have found clear figure high score in the sample who have migrated from Bulgaria, also in the sample who have migrated from East, Nourtheast Anatolia collectivism tendency have found clear figure high score. Meaningful differences have indicated among in the level of sample' s pleasure for migration this urban (country), the level of common pleasure for life and the level of adaptation where to live now.