Türkiye'ye yönelik göçler ve Türkiye'de yaşayan yabancılar: Alanya örneği
  1. Tez No: 162596
  2. Yazar: İLKAY SÜDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA MUTLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Türkiye, 1990'larla birlikte yeni göç türleriyle karşı karşıya kalmıştır. Söz konusu dönemde, Türkiye'ye yönelik göçler arasında sığınmacı hareketleri, yasadışı göçler ve tatil yörelerine yönelik Avrupalı göçleri dikkati çekmektedir. Çalışma, Türkiye'ye yönelik göçlerin genel bir değerlendirmesinin ardından, turizmle bağlantılı ve daha yaşlı Avrupalılarca gerçekleştirilen, Türkiye'ye yönelik göçleri Alanya örneğinde ele almaktadır. Araştırma, Alanya'da yaşayan 118 göçmene ve ilçede bulunan 31 emlak şirketine uygulanan anketler yoluyla toplanan verilere dayanmaktadır. Söz konusu göçe yol açan itici ve çekici faktörler, göçmenlerin coğrafi dağılışı ve göçün etkileri ortaya konmuştur. İlçedeki en büyük göçmen grubunu Almanlar oluşturmaktadır ve Almanları, Hollandalılar ile İskandinavlar izlemektedir. Göçe yol açan en önemli faktörler, Alanya'nın uygun iklim koşulları, düşük yaşam giderleri ve Türkiye'deki sıcak insan ilişiklerdir. Göçmenler, Alanya'nın yerleşim ve nüfus yapısı üzerinde etkili olmuşlar ve kültürlerini göç yoluyla taşıyarak kentin kültürel görünümünde önemli değişikliklere yol açmışlardır. 143
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has faced new types of immigration with the early 1990s. During 1990s, immigration movements to Turkey included refugees, irregular migrants and the European residing along the Turkish sunbelt.at southern and soutwestern coasts. After an evaluation of the immigration process to Turkey in general, the study focuses on the migration process of the European immigrants in Alanya. The study is based on data collected via 118 questionnaires filled in by immigrants living in Alanya and 31 questionnaires replied by real estate officers. It brings up the migration process, push abd pull factors causing this immigration and the effects of this immigration in Alanya. Main factors causing immigration to Alanya are suitable Mediteraanean climate, cheap life expenses and Turkish social sturucture. The immigrants has influenced the settlement and housing sturucture, real estate sector and carried their culture by migrating. They have dramaticcally affected the cultural landscape of Alanya city. 144