Kişiler arası iletişim temelinde iş ve aile yaşamı dengesi
Work and family life balance based on interpersonal communication
  1. Tez No: 162599
  2. Yazar: AYŞEN TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DEMET GÜRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 685
Özet
ÖZET 21. yüzyılda iş ve aile yaşamı dengesi, bireylerin olduğu kadar ailelerin ve organizasyonların da odak noktası haline gelmiştir. Bireyin yaşamında iki merkezi alan olan iş ve aile yaşamı, birbiri ile sürekli ilişki içinde bulunmaktadır. Bireyin yaşamının bir alanında meydana gelen değişme ve gelişmeler diğer alanı da etkilemektedir. İki alan arasındaki etkileşim olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilmektedir. İş ve aile alanları arasında olumsuz bir etkileşim söz konusu olduğunda, birey yüksek düzeyde çatışma ve stres yaşamaktadır. îş ve aile yaşamı arasında olumlu bir etkileşim oluştuğunda, iş ve aile alanları arasında uyumun olması, daha az çatışmanın ve stresin yaşanması dengeyi mümkün kılabilmektedir. Birey, aile yaşamında ve iş yaşamında sürekli olarak diğer kişilerle etkileşim halinde bulunmaktadır, bu etkileşimlerin sağlanması ve sürdürülmesinde en önemli araç kişilerarası iletişimdir. Yaşam kalitesinin elde edilmesi amacına yönelik olarak, iş ve aile alanlarındaki ilişkilerinin diğer bir deyişle iletişiminin kalitesi önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak, çalışmanın amacı; iş ve aile yaşamı dengesinin sağlanmasında kişilerarası iletişimin önemini belirlemek ve bireylerin yaşam doyumu elde etmesine etkisini incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde, kişilerarası iletişim kavramı tanımlanarak., kişilerarası iletişim teorileri ve alanları açıklanmaktadır. Bireyin yaşamındaki iki merkez olan iş ve aile kavramları ele alınarak, bu alanlarda geçmişten günümüze yaşanan değişimler ve bireyin yaşamındaki etkileri değerlendirilmektedir. İkinci bölümde, iş ve aile yaşamı etkileşimi kavramı açıklanarak, iş ve aile arasındaki etkileşime yönelik yaklaşımlara yer verilmektedir. İş ve aile yaşamı etkileşimine etki eden faktörler incelenerek, iş ve aile yaşamı arasında var olan olumlu etkileşimin olumsuz etkileşime dönüşmesinin nedenleri açıklanmaktadır. İş ve aile yaşamı dengesi kavramı ve yaklaşımlarının açıklandığı üçüncü bölümde, iş ve aile yaşamı dengesini yaratmaya yönelik olarak organizasyon, aile, birey ve toplum tarafından uygulanan stratejik yaklaşımlara yer verilmektedir. Bununla birlikte, üçüncü bölümde kişilerarası iletişimin, iş ve aile yaşamı dengesi üzerindeki etkisini acılanmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümü, çalışanların iş ve aile yaşamı dengesinin değerlendirilmesine yönelik DİMON A.Ş.de gerçekleştirilen bir araştırmaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The balance between the family and the work in the 21st century has become the focal point for families and organizations as well as for the individuals. The family and the work, which has a central importance in the lives of the individuals, have been in a constant interaction with each other. Any change in one area of the individual's life affects the other areas of his/her life. The interactions between the two areas can be both positive and negative. When there is a negative interaction between the work and the family the individual goes under a high level of stress and conflict. When there is positive interaction and harmony between the two areas there is usually less stress and conflict, which also lead to more balance. The individual continuously interacts with other people within the family and at work. One of the most important tools that create these interactions is the interpersonal communication. The relations, in other words, communication in the family and at work are crucial for a quality life. Bearing those in mind, this study aims to examine the importance of the interpersonal communication to create a balance between the family and work, and also to look at the effect of interpersonal communication on gaining satisfaction in life for the individuals. The first chapter of the study deals with the theories of interpersonal communication by giving the definition of the concept of interpersonal communication. By focusing on the areas of family and work as the two important cores in an individual's life, the past and present changes and developments in these areas and their effects on the lives of individuals are evaluated. In the second chapter, the approaches on the interactions between the family and work are provided with an explanation of these interactions and the concepts about them. The reasons behind the change from a positive interaction to a negative one between the family and work are discussed by looking at the factors which affect the interactions between the family and work. The third chapter, which concentrates on the concept and approaches of the balance between the family and work, examines the strategic techniques that are employed by the family, individual, organization and the society to form a balance between the family and work. In addition, this chapter explains also the effect of the interpersonal communication on the family and work. In the fourth chapter of the study, a research is carried out in DIMON company to evaluate the balance and the relationship between the family and work.