Teknolojik gelişmeler içerisinde dijital fotoğrafçılık ve belgesel fotoğrafçılığın yeniden tanımlanması
Digital photography within tecnological developments and redifining documentary photography
- Tez No: 162600
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET İMANÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Dijital teknolojilerin ve bilgisayarın belgesel fotoğrafçılık alanında kullanılmasıyla birlikte, gerçekliğin temsili konusunda yeni bir değişim yaşanmaya başlamıştır. Teknolojinin doğurduğu değişimi yakalamak ve saptamak amacıyla, belgesel fotoğrafçılığın niteliklerinin yeniden tartışılması ve tanımlanması önemli görülmüştür. Fotoğraf gerçekleri aynen kaydedebilmenin bir belgesi olmasına rağmen, bu görüntülerin bilgisayar ortamına alındıktan sonra istendiği gibi üzerinde oynanarak değiştirilmesi sonucunda, belgesel fotoğrafların gerçekliğinin manipülasyona uğradığı düşüncesi doğmuştur. Geleneksel fotoğrafın gerçekleri yansıttığı görüşü kabul görürken, dijital fotoğrafın gerçekliği değiştirerek sunduğu, bu bağlamda dijital teknolojilerin belgesel fotoğrafta kullanılmasıyla, kurgulanmış bir gerçeğin üretildiği görüşü yaygınlaşmıştır. Tez çalışmasında, geleneksel ve dijital fotoğrafçılık teknolojileriyle üretilen belgesel fotoğrafların göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle analizi yapılmıştır. Belgesel fotoğraflar temel unsurlarına ayrılıp, içinde göstergelerin düzenlendiği ve birbirleriyle ilişkilendirildiği sistemler ve kodlar incelenmekte, belgesel fotoğrafların nasıl inşa edildiği ve ne anlama geldiği belirlenmeye çalışılmaktır. Araştırma kapsamında, Dorothea Lange'a ait“Migrant Mother”(Göçmen Anne), Robert Doisneau'ya ait“Kiss By The Hotel de Ville”(Hotel de Ville Öpücüğü), Life'da yayınlanan Senatör Millard Tydings ve Earl Browder fotoğrafı, Garbis Özatay'a ait Kral Tallal fotoğrafı, Nancy Burson'a ait“Warhead I”(Savaş Başlığı I), Pedro Meyer'e ait“Where is The Money?”(Para Nerede?), Reha Bilir'in simitçi çocuklara yönelik fotoğrafı ve Brian Walski'ye ait Irak sivil halkını yönlendiren İngiliz asker fotoğrafı araştırma materyali olarak seçilmiştir. Belgesel fotoğrafın yeni görüntüsü, gerçeği yeniden kurma çabasından doğmaktadır. Geçmişte belgesel fotoğraflarda yapılan manipülatif hareketler, gerçekliğin yaratıcı bir şekilde aktarılmasına yönelikken, günümüzde gerçekliğin kurgulanmasına ve yorumlanmasına doğru kaydığı saptanmaktadır. Bu bağlamda, geleneksel belgesel anlayışına karşın çağdaş, modern ve kavramsal bir belgesel tarzından söz edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the use of computer and digital technology in the field of documentary photography, new changes have been experienced in the representation of reality. In order to determine the extent of, and catch up with, the change brought about technology, it is important to consider to discuss and redefine the qualities of documentary photography. Although photographs are the documents of recording reality as such, it has been argued that they are played upon, and manipulated after being transferred into an electronic environment, namely, to the computer. While the view that traditional photography reflects reality has received acceptance until recently, another more current and prevalent view points out that the digital photography represents the reality by changing it, in other words, that a reconstructed reality is produced by digital technologies used in documentary photography. In this study, documentary photographs produced by traditional and digital technology were analyzed by semiological methods. Documentary photographs were divided into their basic elements, and then their technical and aesthetic codes were analyzed as the systems in which the signs are organized and related to each other. The analysis dealt with the ways in which documentary photographs under the investigation of this study were reconstructed and what their possible meanings and messages were. Within the scope of this study, photographs such as Dorothea Lange's“Migrant Mother”, Robert Doisneau's“Kiss by The Hotel de Ville”, Senator Millard Tydings and Earl Browder printed in Life magazine, Garbis Özatay's King Tallas's photograph, Nancy Burson's“Warhead I”, Pedro Meyer's“Where Is the Money?”, Reha Bilir' s boys selling simit (round-shaped Turkish bread with sesame seeds), Brian Walski's a British soldier directing Iraqi civilians were chosen as study material. The new image of documentary photography arises from the effort of reconstructing the reality. It can be said that while manipulative actions performed on documentary photographs in the past were in the direction of conveying reality in a creative way, today they have been diverted towards the direction of reconstructing, and of construing of reality. In conclusion, today we can talk about the growing importance of contemporary and conceptual style of documentary photography, though the conventions and codes of traditional documentary photography are still widely used.