Küresel pazarlamada marka yönetimi ve halkla ilişkilerin etkisi
Brand management in global marketing and effect of public relations
- Tez No: 162601
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Ulusal ekonomileri, kültürleri, siyasi ve sosyal ilişkileri birbirine yakınlaştıran küreselleşme kaçınılmaz bir süreç olarak, teleolojinin sağladığı imkanlarla dünyanın tek bir pazar haline gelmesine neden olmuştur. Bu süreci hızlandıran, ürettikleri mal ve hizmetleri dünya pazarına sunan küresel işletmeler, pazar koşullarına yön vermekte, birbirleriyle ve faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki yerel şirketlerle kıyasıya rekabet içine girmektedirler. Rekabet ortamında tüketici zihninde; içeriğiyle, fiyatıyla, görünümü ve sunduğu psikolojik değerleriyle farklılaşabilen markalar ön plana çıkmaya başlamıştır. Pazar payının korunması ve rekabette başarılı olabilmek; markaların oluşturulması, konumlandırılması ve yönetilmesi ile mümkündür. Küresel pazarlamada özellikle faaliyet gösterilen ülkedeki çevresel faktörlerin dikkate alınması, işletmenin hedef kitlesini oluşturan çevrelerle olumlu ve güvene dayalı, uzun süreli işbirliklerinin kurulması gerekmektedir. Küresel pazarlamada halkla ilişkiler; ürüne yönelik iletişimlerin tesisi ve kurumsal halkla ilişkiler uygulamaları ile hedef kitle zihninde marka ve kurumun farklılaşarak konumlandırılmasını sağlayacak uygulamalarla marka yönetim sürecinde önemli işlevlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Globalization which is nearing national economies, cultures, political and social relations eventually turning the world into one common market with the help of technology. Global companies, offering the products and services, are giving momentum to this process, are controlling the market conditions, and competing against the local companies. In the competition atmosphere, the brands, that can differ itself in customers mind from others by its content, price, shape, physiological values, are one step ahead. In order to keep market share and be successful in competition the brands must be formed, positioned and managed. In global marketing the environmental factors in the country that company has activities has to be take in consideration. Co operations with the company's target audience must be positive, long term and based on trust. Public relations in the global marketing has important activities in brand management with activities of product targeted communication establishment, organizational public relations applications and with the applications that will differ the organization and positioning it in the mind of target audience.