Dijital pazarlama stratejileri: Nitel bir araştırma
Digital marketing strategies: A qualitative research
- Tez No: 669302
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojik gelişmelerin etkisiyle beraber günlük yaşantımızda kullandığımız birçok alanda yenilikler yaşanmaktadır. Bu değişimlerin etkisi hem kişisel hem de devlet nezdinde görüldüğü gibi pazarlama alanında da görülmektedir. Dijital pazarlama yöntemleri, hedef kitleyi doğru analiz etme imkânı sunmaktadır. Analiz sonucuna göre gerçekleştirilen pazarlama stratejisinde dijital pazarlamanın etkili kullanılması, bütçeyi daha doğru kullanma imkânı sunmaktadır. Bu çalışmada, dijitalleşme süreci araştırılarak ve dünyada ve Türkiye'de bulunan örneklerine yer verilerek, dijital pazarlama yöntemlerinin kurumlara sunduğu imkânlar değerlendirilmiştir. Üç farklı kurum yetkilisi ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda, dijital pazarlama yöntemleri ile doğru hedef kitleye ulaşmak ve yapılan çalışmaların sonuçlarını analiz etmek kolay olması sebebiyle dijitalleşmeye önem veren kurumların gelecek süreçte daha çok tercih edileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the effect of technological developments, there are innovations in many areas we use in our daily life. The impact of these changes is seen in the field of marketing as well as on the individual and the state. Digital marketing methods provide the opportunity to analyze the target audience correctly. The effective use of digital marketing in the marketing strategy realized according to the analysis result provides the opportunity to use the budget more accurately. This study investigated the digitization process and giving place to the example in the world and in Turkey, the opportunities it offers to the institutions of digital marketing methods are evaluated. In-depth interviews were conducted with three different institution officials. As a result, it is thought that institutions that attach importance to digitalization will be preferred more in the future, as it is easy to reach the right target audience with digital marketing methods and analyze the results of the studies.