Manisa yakınında bir Bizans kalesi: Yoğurtçu Kale
A byzantine castle near Manisa:Yoğurtçu Kale
- Tez No: 162603
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tezde, Manisa iline bağlı Uzunburun köyünün güneyinde yer alan ve Yoğurtçu Kale adıyla bilinen bir Bizans kalesi ayrıntıyla tanıtılmış, belgelenmiş, mimari olarak tarihsel geçmişi ile ilgili tartışmalara gidilmiştir. Aynı zamanda bölgenin savunma, ulaşım sistemleri ile dini örgütlenmesi de, kale ve yakın çevresinde yoğunlaşan yüzey araştırmalarında elde edilen buluntuların sağladığı verilerle desteklenmiştir. Bu çalışma ile, yapılış amacı ve adı sorunlarla dolu olan, fakat mimarlık tarihi açısından bir o kadar da önem taşıyan, yıkılmaya yüz tutmuş bir orta çağ kalesinin tanıtılması amaçlanmıştır. Kalenin bulunduğu coğrafya, özellikle 1176 ve sonrasında artan Türk akınlarına karşı, bölgenin korunması için, Bizans imparatorluğunun acil savunma önlemleri aldığı bir yerdir. Aslında, 1176 yılına kadar Thrakesion Theması sınırları içinde kalan bölge topraklarının savunması, kesintisiz devam eden Türk saldırılarına karşı yetersiz kalınca, imparator Manuel Komnenos tarafından kurularak isimlendirilen yeni bir askeri yönetim birimi olan Neokatra Theması'na devredilmiştir, önceleri Attramittion, Pergamon ve Khliara'daki kırsal alanda yaşayan halkın güvenliğinin sağlanması ve Türk tehlikesi baş gösterince sığınmak amacıyla inşa edilmiş, her biri Neokastron olarak adlandırılmış kalelerin inşası, zamanla Kaikos (Bakırçay) ve Hermos (Gediz) vadileri boyunca yaygınlaşmıştır. Bugün Yoğurtçu Kale adıyla bilinen Neokastron da Hermos (Gediz) ovası ile kıyıyı birbirine bağlayan ve bölgedeki tek doğal geçit olan vadinin ilk giriş noktasında, söz konusu doğal geçidin doğu ucunda, boğazı görüş hakimiyeti olan, 382 m. yüksekliğinde büyük bir kireç taşı formasyonunun üzerine inşa edilmiştir. Kulelerle tahkim edilmiş bir dış sur ve iç kaleden meydana gelen yapının duvar tekniği ve yüzey bulguları, 12. yüzyıl sonu-13. yüzyıl başlarını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
in this thesis the Byzantine fortress known as Yoğurtçu Kale located on the south of Uzunburun Village, Manisa has been introduced in details, documented and the historical background from the architectural point of vies has been discussed. Meanvvhile the defense and transportation system of the region and religious organization has been supported with the survey findings which were focused the fortress and its close neighborhood. The aim of this study was to introduce a vanishing medieval fortress which is of problems for its reason of construction and its name but importance from the architectural point of view. The area where the fortress is located is vvhere the Byzantine Empire took emergent precautions especially in 1176 and after especially against Turkish attacks. in fact when the defense of the region which was within the Thrakesion Thema until 1176 against continuous Turkish attacks, it was shifted into a new military unit of administration, Neokatra Thema established by Manuel Komnenos. The construction of the fortressed called Neokastron each which were initially built to provide the people living in the countryside of Attramittion, Pergamon and Khliara with security later spread out along the valleys of Kaikos and Hermos. This neokastron known as Yoğurtçu Kale today was built on a limestone formation, 382 mt. high where there was a dominance of view of the only passage way connecting Hermos valley with the coast line. The construction which consists of an inner fortress and an exterior wall fortified with towers is dated at end of the 12th - early 13th centuries according to masonry work and survey findings.