The concept of womanhood in the novels of Flora Nwapa
Flora Nwapa'nın romanlarında kadın kavramı
  1. Tez No: 162605
  2. Yazar: MÜGE UZLUER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uzluer 98 ABSTRAKT Bu tezde Flora Nwapa'mn Efuru ve Women Are Different adlı romanlarında 'kadın kavramı' feminist ve postkolonyal feminist eleştiri kuramları ışığı altında incelenmiştir. Bu iki romandaki kadın karakterlerin Nijerya toplumu içindeki yerleri işlenmiştir. Bir üçüncü dünya ülkesi olarak Nijerya' daki kadınların hem siyah olması hem de erkek baskın bir toplumda yaşaması nedeniyle iki kez sömürülmesi ele alınmıştır. Nwapa'nın ilk romanı Efuru'da. kadınların her alanda bastırılması söz konusudur. Erkek egemen bir toplumda kadın ne özel alanda ne de kamusal alanda söz sahibidir. Ancak üçüncü dünya ülkelerinin gelişmesiyle beraber Nwapa'nın dördüncü romanı olan Women Are Differenfta, modern kadının sesini toplumda duyurmaya başladığı görülmektedir. Tezin birinci bölümünde feminist, postkolonyal ve postkolonyal feminist eleştiri kuramları birçok eleştirmenin yorumlan ışığında tanımlanmıştır. Kadının özellikle sömürge altında bulunan ataerkil toplumdaki yeri incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde Nijerya toplumunun yaşayışı, kültürü, gelenekleri, aile yapısı ve buna bağlı olarak evlilik kurumu tanıtılmıştır. Tezin üçüncü ve dördüncü bölümünde romanlardaki kadın karakterlerin Nijerya toplumundaki yerleri kuramsal ve kültürel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Uzluer 99 ABSTRACT In this study, 'the concept of womanhood' is analysed in Flora Nwapa's Efuru and Women Are Different within the light of feminist and post-colonial feminist criticisms. In these novels, the place of women in the Nigerian society is discussed. In Nigeria -a third world country- women are doubly colonized because of their gender and living in a patriarchal society. Women are oppressed in every phase of their lives in the first novel of Flora Nwapa, Efuru. In a male dominant society, women are powerful neither in the private space nor in the public space. However, with the development of the third world countries modern women start to make their voices heard in the society. This advancement is reflected in the fourth novel of Nwapa, Women Are Different. In the first chapter of this study, feminist, post-colonial and post-colonial feminist critical approaches are given in the light of the comments of many critics. Women's place in the colonial and male dominant society is scrutinized. In the second chapter of the study, Nigerian society's lifestyle, culture, customs, family structure and marriage as an institution are introduced. In the third and fourth chapters of this study, the place of women characters in the Nigerian society is analyzed in the light of the theoretical framework and its cultural background.