Bölge ve yörelerle ilgili fıkra tipleri üzerinde bir araştırma (Rusya'da Çukotya Azerbaycan'daki Şeki ve Nehrem ve Türkiye'de Karadeniz fıkraları örnekleri)
A study on anecdote types about regions and districts (samples of anecdotes of Chukotka in Russian, Sheki and Nehrem in Azerbaijan, Black Sea reigon in Turkey)
  1. Tez No: 162620
  2. Yazar: DUYGU GÜNKIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİMCAN İNAYET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Halk bilimi açısından fıkralar; toplumları anlamamız ve ortaya çıkan halk yaratmalarını yorumlamamız yönünden büyük önem taşımaktadır. Toplumsal bir niteliği olan fıkraların, yaşanılan coğrafya, iklim, din, dil ve adetler hakkında çeşitli bilgiler verdiği açıktır. Bu bağlamda, Rusya'nın Çukotka bölgesinde yaşayan ve Çukça olarak adlandırılan halkın fıkraları ile Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinde yaşayan halkın fıkraları, bahsedilen konular hakkında geniş bilgiler vermektedir. Bu çalışmanın temelini; mizah teorilerinin çeşitli bilim adamları tarafından yorumlanması, gülmenin ve mizahın tanımı, Rusya'da Çukotka ve Türkiye'de Karadeniz Bölgesi fıkralarından örneklerin verilmesi ve söz konusu fıkraların mizah teorilerine göre tasnif edilmesi, ortak fıkraların belirlenmesi ve fıkrarla arasındaki benzerliklerin ve ayrılıkların yorumlanması oluşturmaktadır. 134
Özet (Çeviri)
Anecdotes, in terms of folklore, are very important to understand and interpret the socities and social works. This is clear that the anecdotes which have a social feature give variety of information about the geography, climate, religion, language and habits. In this context; the anecdotes of the Chukcha who live in the Chukotka region in Russia and the people who live in the Black Sea coast of Turkey give us a wide range of information about the mantioned topics above. This study is based on the interpretation of humour theories by the social scientists and definition of humour and the samples of the anecdotes of the Chukchas and Black Sea people and classification of those mantioned anecdotes according to the humour theories and distinguishing of similarities and differences in these anecdotes. 135