Küreselleşmenin Türkiye ve Güney Kore'deki işgücü açısından yarattığı sosyal sorunlar
The social effects of globalization on the workforce in Turkey and South Korea
  1. Tez No: 162619
  2. Yazar: SUNG WOON KİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
ÖZET Bu çalışma küreselleşme sürecinde küresel çapta hareket özgürlüğüne kavuşan sermayenin, yerel düzeyde sınırlı tutulan işgücü üzerinde yarattığı sosyal sorunları ele almaktadır. Dünyadaki bütün toplumlarda olduğu gibi küreselleşme sürecine entegre olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye ve G.Kore'de de bu durumdan en çok etkilenenlerin başında küresel rekabet ortamında faaliyet gösteren şirketlerde orta düzey çalışanlar gelmektedir. Bu bağlamda çalışma, Türkiye ve G.Kore'de orta düzey çalışanların sosyo ekonomik olarak küreselleşmeden nasıl etkilendiğini ortaya çıkarmaya yönelmiştir. Alan çalışması, Türkiye ve G.Kore'de değişik şehirlerde küresel rekabet içinde faaliyet gösteren şirketlerde istihdam edilen orta düzey büro çalışanları arasında yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, çalışanların içinde bulunduğu durumun değerlendirebilir hâle getirilmesi için 49 kapalı uçlu sorudan oluşan anket uygulaması ve bu anket çalışmasını tamamlayıcı olarak derinlemesine mülakat yapılmıştır. Bu çerçevede örneklemimize dahil edilen iki ülke çalışanlarının sosyo-ekonomik ortamı, istihdam biçimi, çalışma süresi, iş güvencesi, çalışma saati, çalışma koşullarının nasıl belirlendiği, sermayeye karşı sendikal faaliyete katılım, sahip oldukları sosyal güvenlik haklan, kendi işlerine bakış açılan, geleceğe bakış açılan ve yaşadıkları sorunun kaynağı olarak küreselleşme bilincine sahip olup olmadığı irdelenmiştir. Sonuç olarak, küreselleşen sermayenin işgücü üzerinde kurduğu baskıların istihdam ortamının istikrarsızlaşmasına, iş güvencesinin ortadan kalkmasına, maaş ve sosyal güvenlik haklarının erozyona uğramasına yol açarak işgücünü sadece ekonomik bakımdan değil aynı zamanda sosyal olarak da olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Çalışmada iki ülke işgücünün yaşadığı sorunların bir kısmının ortaya çıkarılmış olmasının, ulus devletinin çaresiz kaldığı küreselleşmeye karşı, işgücünün ekonomik ve sosyal sorunlarına cevap verecek küresel ve toplumsal çabaların oluşmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. 312
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis considers the social problems which freely flowing capital creates in the globalization process on a global scale in regard to a locally restricted work force. Just as the process of globalization is integrating into all societies of the world, globalization is also developing quickly in Turkey and South Korea. Companies choosing to compete in this global economy and their mid-level, hourly-paid workers are being most heavily affected from the globally competitive environment. This thesis, then, is directed at bringing to light how Turkish and South Korean companies' practices attempting to increase their own profit and decrease their dependence on workers and supervision of these workers effect their workers' s social life. This study was done among mid-level office workers employed by actively operating companies in different cities in Turkey and South Korea that are affected by global competition. In conjunction with the aim of this study, in order to thoroughly evaluate the precise conditions and circumstances of the workers, in depth interviews were made on the surveys in addition to the 49 multiple-choice questions posed. Within this framework, this survey included the socio-economic environment of the workers of these two countries with various examples. Also included were their type of employment, their length of employment, their job security, their jobs requirements, how those requirements were specified, their membership in labor unions, their social security rights and privileges, their thoughts about their own jobs, their view of the future, and whether or not they were conscious of globalization being the source of their problems. This study concluded that global capital exerts pressure on work forces that paves the way for instability, the loss of job security, and the erosion of salaries and social security. Thus, employees are affected not only economically, but also socially. Because of the problems of the Turkish and South Korean workforce exhibited in this study, it concluded that effort must be made to address the social and economic problems of globalization so that these nations don't remain powerless to confront the growing challenge of globalization. 313