Otuzuncu yılında Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun yapı ve işleyiş bakımından incelenmesi
Thirtieth,iety year examination of national community of folk dances in respect of it's structure and process
- Tez No: 162639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Geleneksel anlamda var olan halk oyunları ve buna yüklenen anlam dışında, günümüz koşullarında gelişen beğenilere karşılık veren, yeniliklerle değişimler gösteren, kendi modasmı yaratan, kentsel toplumda sosyal aktivite, meslek ve sahne sanatı halini alan halk oyunları yükselen bir değer olarak varlığım sürdürmektedir. Ülkemizde önemli bir zenginlik olarak, halk biliminin alt dallarından biri olan halk oyunlarına, devlet desteği oldukça geç sayılabilecek bir sürede gelmiştir. Biz bu çalışmamızda, Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun genel bir incelemesini yapmaya çalıştık. D.H.D.T'nin çalışma esaslarını, amaçlarım, anlayışım incelediğimiz bu çalışma, kurumla ilgili yapılan çalışmaların azlığının da ortaya çıkarmıştır. Devlet bünyesinde ve hükümet politikalarıyla yürütülmeye çalışan halk oyunları anlayışının ne derece etkili olduğunu, etkisini ne derece koruduğunu, ülke genelindeki halk oyunları çalışmalarına getirdiği katkıları araştırmaya, belirli sınırlar içerisinde yansıtmaya çalıştık. Oyun, müzik ve kostüm gibi halk oyunlarımızı tamamlayıcı ve destekleyici unsurlarla ilgili yaptıkları çalışmalar, getirilen ya da getirilmeye çalışılan yenilikler ve anlayışın etkileri incelendi, yine diğer sivil halk oyunları çalışmalarına yansımaları araştırıldı. Genel olarak ülkemizdeki tek devlet destekli halk oyunları kurumu olan D.H.D.T'ye ilişkin yazılı bir kaynak, inceleme- araştırma hazırlanmıştır. Ülkemizde kültür, sanat ve bilimsel alanda çalışmalarını sürdüren, ya da sürdürmeye çalışan köklü kuruluşlara ilişkin yazılı kaynakların azlığı ya da kısırlığı önemli bir eksikliktir. Özellikle halk oyunları alanında yapılacak arşivleme, kaynak oluşturma, bilgi toplama ve bunları bir sonuca çıkarabilme çalışmaları, bilim olma yolunda ilerleyen halk oyunlarımızın önünü açacak önemli etkenlerden biridir. Yaratılan kaynaklar bilgi birikimleri ya da araştırmalar, istatistiki bilgiler hiç şüphesiz ki daha sonraki çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract Traditionally, today folk dance that meets increasing wishes and adapts itself to rising innovations and that creates its own fashion while becoming a social activity, profession, as well as a theatretical art, maintains to get a rising value, regardless of some existing folk dances and their meanings. Habit of presenting a spectacle of the folk dance that gradually renewing and expanding itself, began by the establishment of Republic of Turkey and kept on until the date. Public support of folk dance which is a subbranch of folklor, is considered to be too late. We tried in our study to do a general examination of the National Community of Folk Dances. Meanwhile we attepmpted to expand our study by including the works which are influential in the constitution of National Community of Folk Dances. We tried to examine limitedly in which degree it has become influential the view of folk dances and how it's kept its inluence, as well as its assistance to folk dances works through country. Works about complementary and supporting elements of folk dance like the play, music and costume, as well as desired innovative view and its affects are also examined. And their reflections to studies about folk dance are axplored. ît is a general examination and study as well as a reference which is interested in national community of folk dances, the only public supported folk dance institution. There is an important lack of written information about institutions that carry on their cultural,artistic and scientificstudies or just trying that. We faced to the same kind of deficincies in our work. In the field of folk dances especially.arcaeferento gather information and to conclude from these are the most important factors folk dances that are improving to be a science, to make their way clear. Created works, total knowledge as well as studies will be a good resource for future works.