Çokuluslu şirketlerin yönetim stratejileri ve hizmet işletmelerinde bir araştırma
Management strategies of multinational enterprises and a research on service companies
  1. Tez No: 162638
  2. Yazar: CANAN İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Dünya ticaretindeki değişme ve gelişmeler, çokuluslu şirketlerin önemini artırmış ve dünya söz konusu şirketler için tek bir pazar haline gelmiştir. Rekabetin böylesine yoğun olduğu bir ortamda, çokuluslu yönetim stratejilerini belirlemek ve uygulamak oldukça önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı, konu ile ilgili genel kavramların incelenmesinden sonra çokuluslu şirketlerin stratejik yönetim sürecini ortaya koymaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde çokuluslu şirketler, yönetim ve stratejik yönetimle ilgili bazı tanımlar, dünyadaki çokuluslu şirketlerin faaliyetleri ve organizasyon yapıları, yönetim stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanmasında kullanılan tekniklere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise çokuluslu şirketlerin stratejik yönetim sürecinde stratejik bilincin oluşması, stratejistlerin seçimi, çevre analizi, misyon, vizyon, hedef ve amaçların oluşturulması, stratejilerin belirlenmesi, uygulanması ve kontrolü gibi konular ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü ve son bölüm ise araştırma bölümüdür. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren on altı adet çokuluslu hizmet işletmesinin uyguladıkları yönetim stratejileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The improvements and alterations in world trade had increased the importance of multinational companies and made the world a huge single market for them. In such a highly competitive area, it's such an important issue to specify and implement the multinational administrative strategies. The purpose of this work frame is to picture out the strategic administrative schedules of multinational companies after analyzing the general topics regarding with the subject This work frame consists of three parts. In the first part, some definitions of the multinational companies, management and strategic management, the activities of the multinational companies and organizational structures, specification and implementation techniques of the administrative strategies took place. In the second part the formation of the strategic conscious in strategic management process of the multinational companies, the strategically choices, environment analyses, mission, vision, formation of the targets and purposes, determination of strategies, their implementations and controls has been surveyed in details. The third and the last part is research part. In this research the questionnaire method is used. The implementation of the management strategies for the 16 multinational service companies operating in Turkey has examined. VI