İşletmelerde finansal performansın değerlendirilmesinde stratejik bir araç olarak balanced scorecard
Balanced scorecard as a strategical tool in evaluating the performance of a business
  1. Tez No: 162640
  2. Yazar: HİLMİ AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üst düzey yöneticilerin bir çoğu finansal amaçlı raporlamanın eksik yönlerini fark etmiş ve iyi tasarlanmış bir performans ölçüm sisteminin stratejik amaçlara ulaşılmasında temel teşkil ettiğini anlamışlardır. Bu gelişme, örgütsel performans raporlarının hazırlanmasında BSC sisteminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. BSC yaklaşımı, bir organizasyonun yönetim bilgi sisteminin tüm boyutlarının bütünleştirilmesini sağlamakta ve yöneticilerin işletmelerini değerleme tarzları ile zaman ve kaynaklarım kullanış şekillerini önemli ölçüde etkilemektedir. BSC yaklaşımı, müşteriler, kalite, kar, insan kaynakları, yenilik, esneklik ve öğrenme gibi öncelikli yönetim değerlerini destekleyen geniş çaplı bir performans ölçüm seti kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Most of the top executives have realized the defectiveness of financial reporting and finded out that a good studied performance measurement system serves as a basis to attain strategical objectives. By this evolution, the Balanced Scorecard(BSC) System is developed. BSC helps to integrate all the measurements of an organizations management information system and strongly effects the executives' way of valuating their business and way of using their time and sources. BSC uses a large-scale performance measurement set that supports periority management subjects as customers, quality, profit, human resources, innovations, flexibility, research and development.