Puccini'nin 'La Boheme' operasının dramatik ve müzikal yapısı üzerine bir inceleme
An analysis of dramatical and musical structure of Puccini's 'La Boheme' opera
  1. Tez No: 162649
  2. Yazar: ELİF GÜLFEM KISTIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. DEMET EYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Hazırlamış olduğum bu tezde, İtalyan operasının en büyük ustalarından Giacomo Puccini' nin opera sanatı, olgunluk döneminde bestelediği“ La Boheme”operasının hazırlık dönemi, dramatik ve müzikal yapısı incelenmiştir. Tezin tamamı dört bölümden oluşmaktadır.“ La Boheme”operasını incelemeden önce besteci hakkında değinilmesi gereken; yaşamı, eserleri ve opera besteciliği birinci bölümde özetlenmiştir. İkinci bölümde,“La Boheme”operasının oluşumu, librettosu, karakter çözümlemeleri, dekor ve ilk sahnelenişi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde operanın her perdesinin dramatik yapısı ile dördüncü bölümde,“La Boheme”operanın müzikal yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the art of well-known and the greatest Italian composer Giacomo Puccinfs Opera called“La Boheme”. In this study, I mainly focused on the period of“La Boheme”opera's preparation and its dramatical as well as musical structure. The thesis consisted of four chapters. Puccinfs life, his works, and opera composing style were investigated in the first chapter. The second chapter contained the information about the creation of“La Boheme”opera, its characteristic style, its setting (scenery), and its first performance. The dramatical structure of each scene were examined in the third chapter. Finally, in the last chapter, the musical structure of“La Boheme”opera were analyzed. VI