Operada gerçekçilik
Realism in opera
  1. Tez No: 217927
  2. Yazar: ARDAN BEYARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, opera tarihinde farklı bir yere sahip olan ?Gerçekçilik? ? Verismoakımının doğuşunu hazırlayan etkenler, 18. ve 19. Yüzyıl'da dünyada yaşananbilimsel buluşların, yeniliklerin ve devrimlerin, zaman içerisinde sanat, edebiyat,felsefe ve toplum üzerindeki etkileri ile bunların müzik sanatında, opera dalındakigelişim süreci, besteciler ve operalara yansıması ele alınmıştır.Operada ?Gerçekçilik? ? Verismo akımının ilk örneği olarak bilinen PietroMascagni'nin ?Cavalleria Rusticana?, Ruggiero Leoncavallo'nun ?I Pagliacci?,Giacomo Puccini'nin ?La Bohéme?, ?Tosca? ve ?Madama Butterfly? operalarınınincelenmesine yer verilmiştir. İtalya, Fransa, Almanya ve Çekoslavakya'daki diğer?Gerçekçi? opera bestecilerinden de kısaca bahsedilmiştir. Örnek olarak, tezdeişlenen operalardaki ?Gerçekçi? öğeler, şekil ve resimlerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this very literature study, the rise dynamics of realism in opera, also known asVerismo, which has a variant place in opera history; the effects of scientificinventions, explorations, reforms and revolutions of 18th and 19th centuries upon art,literature, philosophy and nations in time; the reflections of these phenomena uponmusic art, progress sequence of opera branch, composers and operas have beenintensively analyzed.In classical music, the opera pieces accepted as the first examples of Verismo stylesuch as Pietro Mascagni?s ?Cavalleria Rusticana?, Ruggiero Leoncavallo?s ?IPagliacci?, Giacomo Puccini?s ?La Bohéme?, ?Tosca? and ?Madame Butterfly? havebeen concisely analyzed. The other Verismo opera frontier composers living in Italy,France, Germany and Czechoslovakia have been shortly mentioned. The Verismoelements of the operas uttered as samples in this very thesis have been strengthenedwith figures and pictures.