Arkeolojik seramik buluntularda restorasyon ve konservasyon
Restoration and conservation of archeological ceramic foundlings
- Tez No: 162648
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET İnsanlık tarihinin en eski maddi kültür kalıntıları arasında yer alan arkeolojik seramik buluntular, tarihsel ve kültür niteliklerini geçmişten günümüze taşıdıkları için ve geleceğe aktaracakları bilgiler nedeniyle belgesel bakımdan korunmalıdırlar. Taşınabilir kültür varlıklarından olan arkeolojik seramik buluntuların söz konusu bu önemleri nedeni ile, gelecek kuşaklara sağlıklı olarak aktarılmalarında ulusal ve uluslararası restorasyon tüzükleri de göz önünde bulundurularak, bilinçli ve bilimsel yaklaşımlarda bulunulmalıdır. Yüksek lisans tez konum olan“Arkeolojik Seramik Buluntularda Restorasyon ve Konservasyon”, arkeolojik seramik buluntuların koruma ve onarım yöntemlerini aydınlatmaya yönelik bir çalışmadır. Çalışmamı, geçmişten günümüze dünyada ve Türkiye' de restorasyon ve konservasyon ile ilgili çalışmalara genel bir bakışın yapıldığı 1. bölüm, arkeolojik seramik buluntuların sınıflandırılıp, bozulmalarının incelendiği 2. bölüm, geçirdikleri restorasyon ve konservasyon uygulamalarının sırasıyla anlatıldığı ve bu uygulamaların bilimsel bir anlamda sonuca ulaşmasında ilk adımlardan olan laboratuvarm öneminin irdelendiği 3. bölüm, son olarak da restorasyon ve konservasyon uygulaması yapılmış olan bir arkeolojik seramik buluntunun depolanması ve teşhiri sırasındaki korunmasına değinilen 4. bölüm oluşturmaktadır. Çalışmamda, arkeolojik seramik buluntuların geçirdiği yanlış uygulamalara da değinilmiş olup, zaman zaman restorasyon ve konservasyon konusunda ülkemiz ve diğer ülkelerin kıyaslanması üzerinde durulmuştur. Tüm dünyada kültür varlıklarının değerlerinin daha iyi anlaşılmaya başlaması ile birlikte önemi artan ve bir bilim dalı haline gelen restorasyon ve konservasyon konusunda, Türkiye' nin hak ettiği yeri bulması için yapılması gereken uygulamalardan bahsedilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The archeological ceramic foundlings which take part in the oldest material culture remainders of the humanity history must be protected as documentary, because they carry the historical and culture qualifies from past till today and because of the knowledge that they transfer to the future. As this importance of the archeological ceramic foundlings which are movable culture wealth, in transfering them healty to the next generation, it must be approximated consciously and scientific to them with having national and international restoration regulations before them. My Msc. thesis“Restoration and Conservation of Archeological Ceramic Foundlings”is a study which is illuminative about the methods of their conservation and restoration. My study is created by the 1st. part, in which a general look is made to the works about restoration and conservation in the world and Turkey from past till today, the 2nd. part in which the archeological ceramic foundlings are classified and their deformations are analyzed, the 3rd. part in which the restoration and conservation applications that they live are respectively explained and the importance of the laboratory is examined that the laboratory is in the first steps about concluding these applications scientifically and finally the 4th. part in which it is touched on to the conservation while storage and exhibition of an archeological ceramic foundling which has lived its all restoration and conservation applications. In my study, it is also touched on the wrong applications that archeological ceramic foundlings lived and it is sometimes dwelled on the comparison of the restoration and conservation between our country and the other countries. It is explained about the applications that must be done for Turkey to find the place which its due about restoration and conservation which has become a science branch and has become more important with being understood more about the culture wealth' s value in all over the world. Vll