Kavram haritaları destekli ve problem çözme merkezli geometri öğretimi 7. sınıf öğrencilerinin geometrik düşünme düzeyleri üzerindeki rolü
The effect of geometry learning with the method of conception charts supported problem solving to the 7th class students' geometry thinking level
- Tez No: 162664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
IX ÖZET KAVRAM HARİTALARI DESTEKLİ VE PROBLEM ÇÖZME MERKEZLİ GEOMETRİ ÖĞRETİMİ 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN GEOMETRİ DÜŞÜNME DÜZEYLERİ ÜZERİNDEKİ ROLÜ Duygu ALYEŞİL Bireylerin yeni yüzyıla iyi hazırlanması için birer problem çözücü olmalarının gerekliliği, kaçınılmaz bir gerçektir. Geometri problemleri, bireylerin durumlara bağlı olarak mantıksal sonuçlar çıkarmalarında, düşüncelerini ve keşiflerini analiz etmelerinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenledir ki öğrencilerin yaratıcı ve mantıksal düşünmelerinde, olayları analiz etmelerinde geometrinin yeri büyüktür Fakat yapılan araştırmalara bakıldığında (TIMSS-1999) Türkiye'nin geometri başarısının uluslararası ortalamanın çok altında olduğu görülmektedir. Bunun en önemli sebebi: öğretmenlerin, geometri öğretiminde seçtikleri öğretim yöntemleri ve seçilen öğretim yöntemlerinde, geometriyi anlamanın en önemli etkenlerinden biri olan Van Hiele geometrik düşünme düzeylerini yeterince dikkate almıyor olmasıdır. Bu Araştırmanın temel amacı, İlköğretim 7. sınıf matematik dersinin Açılar ve Çokgenler Ünitesi'nde uygulanan Kavram Haritaları Destekli Problem Çözme Yöntemi ile geleneksel öğretim yönteminin öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri üzerinde etkililik durumunu karşılaştırmaktır. Araştırma 2004-2005 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde İzmir ili Buca ilçesi sınırlan içerisinde yer alan Çamlık İlköğretim Okulu' nda okuyan 7. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleşmiştir. İlköğretim yedinci sınıfta okuyan 108 öğrenciden 52 öğrenci deney ve kontrol gruplarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF GEOMETRY LEARNING WITH THE METHOD OF CONCEPTION CHARTS SUPPORTED PROBLEM SOLVING TO THE 7th CLASS STUDENTS' GEOMETRY THINKING LEVEL Duygu AL YEŞİL It's an unavoidable fact that, individuals should be one each problem solver for being well prepared to incoming centuries. Geometry problems have an important stead in individuals' logical conclusions according to circumstances, to analyze their opinions and estimates. Because of this reason Geometry's stead in students' creative and logical thinking, analyzing the events is huge. But according to the researches (TIMSS-1999) it is seen that the Geometry success of Turkey is too below of the international average. Most important reasons are the chosen method of Geometry education and in the chosen education method not to take into consideration the Van Hiele Geometry Thinking Levels that is one of the most important factors of understanding Geometry. The main aim of this research is to compare the effectiveness of the problem solving method supported with concept charts, with the effectiveness of the traditional education method on the students' Van Hiele Geometry Thinking Levels which are applied in Angles and Polygons units of Mathematics at primary education 7th class. The research was materialized on the students that were studying 7th class in the second semester of the 2004-2005 education years in the Çamlık Primary School, which is located in the township of Buca in the city of İzmir. 52 students constitute experiment and control groups from 108 students of the primary education 7th class.