İstikbâl Gazetesi'nde milli mücadele ve inkılâplar
The national defence movement and revolution in İstikbâl Newspaper
  1. Tez No: 162683
  2. Yazar: MUSTAFA AKBULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİ SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
İSTİKBÂL GAZETESİ'NDE MİLLİ MÜCADELE VE İNKILÂPLAR Bu çalışma bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sevr Muahedesi' nin imzalanması, Türklerin bu antlaşmaya gösterdikleri tepkiler, diğer ülkelerin Milli Mücadele karşısındaki tutumu ve Yunanistan'ın o dönemdeki durumu İstikbâl Gazetesi'ne göre incelendi. İkinci bölümde, Milli Mücadele'nin kazanılması için Türklerin yaptıkları faaliyetler, o dönem Türkiye' sindeki iç karışıklıklar, savaşılan cepheler ve bunların sonuçlan tespit edildi. Üçüncü bölümde, Mudanya Mütarekesi, Lozan Sulh Muahedesi'nin imzalanması ve bunların sonuçlan anlatıldı. Dördüncü bölümde ise, gazetenin çıktığı dönemde yapılan inkılâplar hakkında haber ve değerlendirmelere yer verildi. Çalışmanın sonuna gazetede konuyla ilgili önemli haberlerin başlık ve tarihleri ile orijinal metinden sayfalar eklenmiştir. Bu çalışma İstikbâl Gazetesi'nde Milli Mücadele ve inkılâplarla ilgili bol miktarda bilgi ve yorum bulunduğunu ortaya koymuştur. Gazetede bu konularla ilgili haberlerin yanında, bölgesel faaliyetlerle alakalı bilgiler de mevcuttur. Örneğin Trabzon'a muhacir iskânı, bazı yazarların bu iskâna karşı olmaları gibi. İstikbâl Gazetesi yapılan inkılâpları, bunlar hakkındaki yorum ve düşünceleri halka ulaştırmıştır. Gazete yapılan inkılâpları genel olarak desteklemiş, bu konulardaki yayın ve haberlere yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
THE NATIONAL DEFENCE MOVEMENT AND REVOLUTION IN İSTİKBÂL NEWSPAPER This study includes an introduction and four chapters. In the first chapter, the signing of Sevres Treaty, the reactions by Turks to the treaty, the manner of the foreign countries to The National Fight and the conditions of Greece in that time were handed. In the second chapter, the activities by the Turks in order to win The National Fight, domestic conflicts in Turkey by that time, fronts on which the forces fought and their results were dealt with. In the third part, Mudanya Ceasefire Agreement, the signing of Lausanne Peace Treaty and their results were examined. The last chapter focused on the political and social reforms carried out by Ankara in the journal. At the end of the study, an index of headlines and example papers from the original text were added. From this dissertation, one can conclude that there are lots of information and comments on The National Defence Movement and revolutions in İstikbâl Newspaper. In addition to the news about these subjects, there are some information about local activites in the newspaper such as settling of refugees to Trabzon and opposition by some writers to this settling. İstikbâl Newspaper enabled the people to understand the reforms and made comment about them. The newspaper supported the revolutions by a great deal and contained a big deal of news about these subjects.