General political opinions of an opponent journalist during the early Republican period: Faik Ahmet Barutçu and İstikbal newspaper (1923-1925)
Erken cumhuriyet dönemi'nde muhalif bir gazetecinin siyasi görüşleri: Faik Ahmet Barutçu ve İstikbal Gazetesi (1923-1925)
  1. Tez No: 230744
  2. Yazar: MEHMET CAN OMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Faik Ahmet Barutçu Milli Mücadele tarihinin en önemli figürlerinden biridir.Faik Ahmet Bey Babası Hacı Ahmet Barutçu ile Trabzon Müdafaa-i HukukCemiyeti'nin kuruluşuna aktif olarak katılmış ve kurduğu İstikbal Gazetesi ileTrabzon'de ve tüm yurtta milli mücadele hareketinin kurulması için çalışmıştır.Hareketin kurulmasından sonra İstikbal Gazetesi'nde yazdığı makaleler ile millimücadele kadroları arasında birliği savunmuş ve Birinci ve İkinci Gruplar arasında eşitmesafede durmuş, mücadelenin bölünmemesi için çaba göstermiştir.Ancak meclis içinde artan muhalefet sonucunda aynı zamanda İstikbalGazetesinin de yazarı olan Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey öldürülmüştür. Buolayın etkisi ile Faik Ahmet Bey İkinci Grubun savunduğu ilkeleri kendi görüşlerinedaha yakın bulmaya başlamış ve gazetesi aracılığıyla bir cumhuriyetçi ve liberal olarakyeni kurulan rejimi eleştirmeye başlamıştır. Ona göre yeni rejim cumhuriyet adı altındaçeşitli siyasal baskıları da beraberinde getirmiş hakimiyet-i milliye prensibine vedemokrasiye yeterince saygılı davranmamıştır. Bu noktada Faik Ahmet Barutçucumhuriyet rejiminin daha sağlıklı işleyebilmesi için önerilerde bulunmuş, yanlışgördüğü noktaları makaleleri ile eleştirmiştir.Bu doğrultuda bu prensipleri daha iyi savunduğuna inandığı için TerakkiperverFırka'nın kuruluşuna da katılmıştır. Ancak 1925 Takrir-i Sükun Yasası sonucundagazetesi kapatılmıştır. Bu çalışma Faik Ahmet Bey'in 1923-1925 yılları arasındaİstikbal Gazetesi'nde Osmanlıca yazdığı muhalif makalelerin bir incelemesidir. FaikAhmet Barutçu'nun temel eleştirilerini ve siyasi görüşlerini anlamak çalışmanın temelsorunsalıdır.
Özet (Çeviri)
Faik Ahmet Barutçu is one of the most significant figures in the TurkishNational Struggle Movement. He actively joined the formation of the Society for theDefence of the Rights of Trabzon and he formed Istikbal Newspaper in order to makepropaganda for the national struggle in Trabzon and nationwide. After the formation ofIstikbal Newspaper he supported the unity of the movement?s cadres, declared his viewsthrough his articles and took a neutral stand between the First and the Second Groupand tried to avoid the formation of divisions inside the movement.But, with the rise of the conflicts inside the Assembly, the Trabzon deputy andIstikbal Journalist Ali Şükrü Bey was killed. Following the murder Faik Ahmet Beystarted to follow the political opinions of the Second Group, and as a republican andliberal he wrote opponent articles against the new regime. According to him under thename of republicanism the new regime brought a new suppression and didn?tsufficiently respect the principles of the sovereigny of the people and democracy. Atthis point Faik Ahmet Bey wrote critical articles and he made proposals for a betterrepublican regime.Faik Ahmet Bey also joined the formation of the Progressive Repulican Partybecause he believed that the new Party adhered better to those ideals. But with the effectof the Law of the Maintenance of Order his newspaper closed down. The aim of thisstudy is to research the opponent articles of Faik Ahmet Bey, which were written in theOttoman Alphabet between the years of 1923-1923. And the main goal of the study is tounderstand the main aspects of Faik Ahmet Barutçu?s criticisms and his politicalopinions.