KOBİ'lerin büyüme stratejisi alternatifi olarak özel marka uygulamalarının dağitım kanalı ilişkisi yaklaşımıyla değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A study of the evaluation of private label practices as a growth strategy alternative for SMEs using the distribution channel relationship approach
- Tez No: 162682
- Danışmanlar: PROF.DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET KOBÎ'lerin sağladığı yatırım, üretim, katma değer, istihdam ve girişimcilik kültürü ve ekonomik dinamizm ülkeler için çok önemli bir konudur. Bu nedenle KOBÎ'lerin finansman, üretim, pazarlama, yönetim konularında yaşadıkları sorunları ortadan kaldıracak alternatiflerin üretilmesi gereklidir. Bu doğrultuda özel marka üretimi KOBÎ'lerin bu alanlarda yaşadığı pek çok sorunu çözme kabiliyetine sahip önemli bir alternatif olarak görülmektedir. Özel markaların özellikle son on yılda gösterdiği ciddi büyüme ve taşıdığı ekonomik önem dikkatleri“özel marka üretimi KOBÎ'ler için bir büyüme alternatifi olabilir mi?”soruna yöneltmiştir. Gerçekten de özel markalar her şekilde üreticiye yarar sağlayan bir alternatif oluşturmamaktadır. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmalar bu konuda en önemli üretici konumunda bulunan KOBİ'leri göz ardı etmiş ve bu işletmelerin özel markalardan elde edeceği yararı maksimize edecek amaç, yaklaşım ve faaliyetleri ortaya koymamışlardır. Bu amaçla araştırmada çalışmanın birinci bölümünde Türkiye ve dünyadaki KOBÎ'ler, KOBÎ'lerin sorunları ve büyüme yaklaşımları incelenmiştir. îkinci bölümde ise özel markaların gelişimi, üretici, perakendeci ve tüketici tarafları açısından konu açıklanmış, üçüncü bölümde ise Türkiye'deki özel marka üreticisi KOBÎ'ler, dağıtım kanalı ilişkisi yaklaşımıyla çeşitli açılardan analiz edilerek, özel marka üreticisi olan yada olmayı düşünen KOBÎ'lere yönelik yararlı öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investment, production, added value, employment, and entrepreneurship culture and economic dynamism provided by SMEs are important contributions for countries. Therefore, it is vital to produce solutions to the problems experienced by SMEs in finance, production, marketing and administration. Private label development seems to be an alternative to solve many problems of SMEs in these areas. Serious growth and the increased economic importance of private labels over the last ten years led to the question of whether they can be a growth alternative for SMEs. Private labels are not always beneficial for producers. However, previous studies have ignored those SMEs that are the main producers of private labels and did not provide aims, approaches and activities to maximize the benefits of private brands for SMEs. In the first part of the study, SMEs in Turkey and in the world are studied, and problems and growth approaches of SMEs are discussed. In the second part, the evaluation of private labels is explained from the producer's, retailer's and consumer's perspective. In the last part some important suggestions are attempted to be developed for current and prospective producers of private labesls through analyzing private labels producers from different perspectives with the distribution channel relationship approach. vıı