Türkiye'nin çağdaşlaşmasında dini hareketlerin stratejik ve jeopolitik açıdan olumsuz rolü
The contemporary of Turkey negative roll of religious movements as strategic and geopolitics
  1. Tez No: 162688
  2. Yazar: CELAL EMANET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ZÜMRÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
VIII ÖZET Değişim, insanlık tarihinde daima yaşanmakta olan sosyal bir süreçtir. İlkel ya da modern hemen her toplum az ya da çok değişmektedir. Bu değişim zaman, mekân ve koşullara göre farklılıklar göstermektedir. İnsanlığın bugün geldiği düzey de, tarihî süreçte oluşan birikimin bir sonucudur. Değişim maddi unsurlarda olduğu gibi, manevi unsurlarda da görülmektedir. Manevi unsurlardan değişime uğrayanlardan bir tanesi de din fenomenidir. Dînî düşünce ve davranışlar da insandan insana, toplumdan topluma değişmekte ve farklılaşmaktadır. Bunun sebebi hem zaman, mekân ve şartlar, hem de insan ve toplumların dini algılayış biçimleridir. Bu açıdan dînî anlayış toplumdan topluma değişip farklılaşmaktadır. Türk toplumu, 17. yüzyıldan bu yana değişim ve modernleşme olgusu ile karşı karşıya bulunmaktadır. Türk toplumunun bunalımları karşısında çözüm arayışları öncü kimselerin yüzlerinin topyekûn Batı'ya çevrilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu durum sadece Türk toplumu için değil, geri kalmış ve gelişmekte olan bağımsızlığını yeni kazanmış toplumlar içinde geçerlilik taşımaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin geldiği konum ve bu konuma gelişiyle ilgili değerlendirmeler Türk modernleşmesi çerçevesinde tartışılmaktadır. Çünkü modernleşmenin hedeflerine ulaşması bir bütün olarak ele alınmasıyla sağlanabilir. Türkiye'nin biçimlenmesinde modernlik projesinin Avrupa'yı modern duruma getiren özgürlük, yurttaşlık haklan, demokratikleşme vb. tüm boyutlarıyla ele alınması gerekmektedir. Günümüzde küreselleşme ve modernlik, siyasal şiddeti neden ve nasıl besliyor sorusuna siyasal İslam'ın oluşum ve gelişim serüveni içerisinde değişen küresel sosyo- politik, ekonomik ve psikolojik şartları göz önünde bulundurarak cevap aranmaktadır. Ayrıca İslam ve terör arasında bir ilişkinin olup olmadığı hem somut hem de bilgi kaynaklan açısından anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte 11 Eylül olayından sonraki güncel tartışmaların ışığında Türkiye'nin ve İslam'ın uluslararası sistemdeki yeri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Change is a social process which has always existed in the history of human being. Each society, no matter it is a modern or a primitive one, has more or less changes. This change varies according to time, place and conditions. The level of today's human being is a result of the historical accumulation. Change has not only been seen in material elements but in moral elements, as well. One of the moral elements that have changed is religion. Religious thoughts and behaviors change and differ from human to human and from society to society. This is caused by time, place, and conditions and religious perceptions of the societies. As a result, religious understanding changes and differs from society to society. Here is The Turkish society, which till seventeenth century has faced against the notion of change and modernism. Elites as society followed western enlightenment to solve problem. The place of which Turkey is in and the assessments that are related to this place are being discussed within the framework of modernity of Turkish society. The project of modernity should be handled in the light of liberty, rights of the citizen and democracy of Europe which will also help to shape the modernity in Turkey. This study seeks an answer for the question“why and how do globalization and modernity breed global political violence?”It tries to answer this question by means of evaluating the formation, the development and the transformation process of political Islam modernity and the changing political, economic and psychological conditions stemming from globalization. Furthermore, what is the connection, if any, between Islam and terror at both theoretical and practical levels? At the same time, after making a description of the same debate from a brief historical background September 11, we will deal with the issue of Islam and Turkey in the international system.