Osman Cemal Kaygılı'nın romanları üzerine bir inceleme
A study on Osman Cemal Kaygılı's novels
  1. Tez No: 162689
  2. Yazar: VİLDAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ OSMAN CEMAL KAYGILFNIN TOMANLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME VİLDAN ŞEN Danışman: Prof. Dr Bilge SEYİDOĞLU 2005- Sayfa: VIII+ 238 Jüri: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU Yrd.Doç.Dr. Dilaver DÜZGÜN Yrd.Doc.Dr. Lütfı SEZEN Bu çalışmada Osman Cemal Kaygılı'nın Akşamcılar, Aygır Fatma, Çingeneler, Kovuk Palas'ın Esrarı ve Bekri Mustafa adlı romanları Yavuz Demir'in Anlatıcılar Tipolojisi esaslarına göre incelenmiştir. Romanların epizotlarına göre özetleri verildikten sonra, romanlar sırasıyla tipolojik esaslara göre ele alınmış ve tespit edilen kültürel unsurlar belirtilmiştir. Sonuç bölümde ise çalışmada ulaşılan sonuçlar dikkatlere sunulmuştur. Çalışmanın sonunda konuyla ilgili kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS A STUDY ON OSMAN CEMAL KAYGILI'S NOVELS VİLDAN ŞEN Supervisor. Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LU 2005 - Pages: VIII+ 238 Jury: Prof. Dr. Biîge SEYİDO?LU Assist.Prof.Dr. Dilaver DÜZGÜN Assist.Prof.Dr. Lütfi SEZEN In this study the novels untitled Akşamcılar, Aygır Fatma, Çingeneler, Kovuk Palas'm Esrarı and Bekri Mustafa of Osman Cemal Kaygılı are analysed in respect to Yavuz Demir's Narrators Typology. First, the episodic summaries of the novels given, then they are hond led according to typologic criteria in an order and finally the determined cultural element sone indicated. In the results section, the results which one reached in the study are offared. In the end, the resources related to the study are given.