İkinci Meşrutiyet Dönemi Osmanlı Meclislerinde eğitim
Education at Ottoman Parliaments in the period of the Second Legality
- Tez No: 162705
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ALİ GAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İKİNCİ MEŞRUTİYET DÖNEMİ OSMANLI MECLİSLERİNDE EĞİTİM Taner ALTTNOK Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali GAZEL 2005-SAYFA:163 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali GAZEL Doç. Dr. Muammer DEMİREL Yrd. Doç. Dr. Hasan ŞAHİN 23 Temmuz 1908 tarihinde Kanun-ı Esasi'nin tekrar yürürlüğe konulmasıyla tarihimizde İkinci Meşrutiyet olarak adlandırılan on yıllık bir dönem (1908-1918) başlamıştır. Bu dönemde birçok yönden önemli değişimler meydana gelmiş ve bir nevi Cumhuriyet inkılâplarının temelleri atılmıştır. İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde büyük ölçüde değişimin yaşandığı alanlardan biri de eğitim olmuştur. Tanzimat ile başlayan modern eğitim, İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde önemli mesafe almıştır. Bu dönemde eğitim Meclis-i Mebusan'da da hayli tartışma konusu olmuş ve eğitimle ilgili olarak çeşitli önergeler verilmiştir. Biz de bu çalışmamızda İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde Meclis-i Mebusan'daki eğitimle ilgili görüşmeleri incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS EDUCATION AT OTTOMAN PARLIAMENTS IN THE PERIOD OF THE SECOND LEGALITY Taner ALTINOK Supervisor : Asist. Prof. Dr. Ahmet Ali GAZEL 2005-PAGE: 163 Jury : Asist. Prof. Dr. Ahmet Ali GAZEL Assoc. Dr. Muammer DEMÎREL Asist. Prof. Dr. Hasan ŞAHİN With starting to use Kanun-i Esasi again in the date of 23th July 1908, a ten year old term which is called Second Legality in our history has started (1908- 1918). In this term important revolutions in a lot of parts heve taken place and so bases of Republic radikal change have occured. One of the parts of being lived big changes in Second Legality is education. Modern education which is started with Reforms, has important progress in the term of Second Legality. In this term education has become subject of argument in Parliament and various proposals which is about education has been given. We have tired to examine the conservations which are about education in Parliament in the term of Second Legality in our study.