Çomakdağ-Kızılağaç köyü monografisi
  1. Tez No: 162739
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Çomakdağ Kızılağaç Köyü'nün toplumsal yapısının ortaya çıkartılarak gelenekselleşme ve modernleşme bağlamında köyün toplum yapısında oluşan dönüşümleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma monografık bir çalışmadır. Köy üzerinde yapılan araştırmalar dikkatle incelendiğinde monografi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmalardan daha sağlıklı veriler toplandığı görülmektedir. Anket ve yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak bilgiler toplanmıştır. Bu nedenle Çomakdağ Kızılağaç Köyü'nün tarihi, coğrafi konumu, demografik özellikleri, altyapı hizmetleri, sağlık hizmetleri, ekonomik hayat, eğitim öğretim, aile yapısı, boş zamanlan değerlendirme, suç, dini hayat, siyasal hayat, kültür gibi öğeler alt başlıklara ayrılarak bu araştırmada geleneksellik ve modernlik bağlamında betimlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma da monografi yöntemi kullanılmış ayrıca köyün yaşlıları ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda köyün yapısını belirleyen temel unsurun ekonomi olduğu ortaya çıkmıştır. Köylünün ekonomik faaliyeti köyün yapısına etkide bulunmuş, köy geleneksellik çizgisinden modernliğe doğru dönüşüm geçirmektedir. Ayrıca köyde köyün ve köylünün gelirlerini arttırmak amacıyla, yapılan turizm faaliyetinin köyün modernleşme yönündeki dönüşümüne ivme kazandırdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study it was aimed to investigate the social structure of Çomakdağ Kızılağaç Village. The main methodology in this thesis is monography. To understand the rural structure has to be used qualitative and quantitative technics has to be conducted together. Throughly, questionnaire and deep interview, has been used together. To understand the social structure of Çomakdağ Kızılağaç Village history, geography, demography, health services, economy, education, consept of crime, religious life, political decisions, and cultural patterns etc has been divided into subtitles to understand and describe the social life. At the end of study it has been found that the main effect of the village's social structure is economy. Economic structure has effected the social life and changed the traditional life. On the other hand tourism in the Village has been effected the transformation from traditional to modern life.