Birikimlerini İMKB'de değerlendiren yatırımcıların profilinin belirlenmesi, Muğla ili örneği
The determinations of the profile of investors who invest at ISEM, examining in Mugla
- Tez No: 162740
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET Birikimlerini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Değerlendiren Yatırımcıların Profilinin Belirlenmesi, Muğla İli Örneği olarak adlandırılan bu çalışma, adından da anlaşılacağı gibi bir profil belirleme çalışmasıdır ve çalışmanın faaliyet alanı Muğla'da ikamet eden yatırımcılarla sınırlandırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde sermaye piyasaları ve borsalar hakkındaki temel kavramlara değinilmiş, çalışmanın ilerleyen bölümlerinde üzerinde durulacak olan konulara ilişkin giriş mahiyetinde bazı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde borsaya yatırım yapanların ve teknik analistlerin yatırım kararlarını verirken yararlandıkları temel ve teknik analiz yöntemleri üzerinde durulmuş ve söz konusu yöntemlerin esasları açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde Muğla'da ikamet eden yatırımcılara uygulanan anketlerin SPSS istatistik programıyla değerlendirilmesi sonucu elde edilen bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise anketler vasıtasıyla elde edilen bulgu ve yorumlar tartışılarak Muğla'da ikamet eden yatırımcıların profiline ilişkin birkaç söz söylenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to research the factors influencing on investment decisions of the investors living in Mugla and investing at the Istanbul Stock Exchange Market. In the first chapter, basics of capital and stock markets and conveyed some knowledge about themes explained, which are an introduction to the following chapters. In chapter two, the methods of fundamental and technical investment analysis and their use are examined. At the last chapter of study the findings, acquired by means of the questionnaire forms, analyzed and evaluated by SPSS statistic software. In conclusion, we have striven to explain the factors that influence investment decisions of the investors who constituted this work's main theme.