Rethinking the place of the national outlook movement (Milli Görüş Hareketi) within the Turkish political right: From 1970's to the present
Türk sağı içerisinde Milli Görüş Hareketi'nin yerini yeniden düşünmek: 1970'lerden günümüze
- Tez No: 162755
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Milli görüş Hareketi'nin Türkiye'de resmi ideoloji ve onun aygıtlarım dönüştürmeyi amaçlayıp amaçlamadığım anlamaktır. Tezin temel savı, bu hareketin sistemi dönüştürmekten çok onu muhafaza etmek için yeni politikalar öneren ve dini de devlet aygıtına itaati artırmak üzere yeni bir ideolojik kanal olarak sunan bir karakter taşıdığıdır. Son kertede, bu çalışma, Milli Görüş Hareketi'nin birçok noktada merkez sağ ile ortak değer ve öncelikleri paylaştığım ileri sürmektedir. Bu çalışmada, aynı zamanda, Milli Görüş çizgisinin Türkiye'deki sağ partiler ile içiçeliği ve Türkiye'deki“sağ”hareketi kolayca ikame edebilirliği de tartışılmaktadır. Çalışma, Milli Nizam Partisi ile başlayan Milli Görüş'ün siyasetleşme sürecinin“sağ”siyaset ile kurduğu ilişkiler ve ulaştığı noktaları incelemektedir. Bu çerçevede bir politik kültür çözümlemesi iddiasında olan araştırma bu hareketin politik nitelikli metinlerini ve politik söylemini içerik analizine tabi tutarak tahlil ve tespitlerde bulunmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Milli Görüş Hareketi, Refah Partisi, Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Adalaet ve Kalkınma Partisi, Fazilet Partisi, Saadet Partisi, Türk Siyasal Sağı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rethinking the Place of the National Outlook Movement (Milli Görüş Hareketi) Within the Turkish Political Right: From 1970's to the Present by Mustafa Tuzcu This study aims to clarify whether the National Outlook Movement was a systemic force or a threat to Turkish democratization. The main hypothesis of this study is that the Movement is political force that was not against the establishment and consolidation of participatory democracy in Turkey. Rather than being a formation that aimed to transform the system, it introduced new policies to protect the present system better, and to provide new ideological channels (religion) to strengthen the state apparatus. This study also analyzes the relationship of the National Outlook Movement with the political right. The emergence and political performance of the National Outlook Movement and the Turkish political right are not independent phenomena but tend to be closely interrelated. This study attempts to render this linkages more explicit through analysis of political texts and discourses. KEYWORDS: The National Outlook Movement, The Welfare Party, The National Outlook Party, The National Salvation Party, The Virtue Party, The Justice and Development Party, The Felicity Party, Turkish Political Right IV