The effect of visual imagery on false memory
Görsel imgelemenin hafıza yanılmaları üzerine etkisi
  1. Tez No: 162756
  2. Yazar: GÜNEŞ AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Görsel İmgelemenin Hafıza Yanılmaları Üzerine Etkisi Güneş Avcı Bu çalışma, DRM prosedüründe gözlemlenen hafıza yanılmalarının olumundaki mekanizmaları açıklayan iki teoriyi, Aktivasyon-Monitörleme Teorisi (AMT) ile Belirsiz İz Teorisi (BİT), test etmek için dizayn edilmiştir. Çalışma, DRM prosedürü kullanarak, görsel imgelemenin hafıza yanılmaları üzerine etkisini incelemektedir çünkü her iki teori bu etki hakkında farklı hipotezler öne sürmektedir. DRM prosedüründe, deneklere kısa kelime listeleri gösterilir. Bu listelerin herbiri, bir kelimenin çağrışımlarından oluşmaktadır. Liste gösteriminin ardından, deneklere hafıza testleri olarak, hatırlama ve tanıma testleri verilir. Deneye 130 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi katılmıştır. Bütün katılımcılar 10 tane DRM listesi dinlemiş, ardından hatırlama ve tanıma testi almışlardır. Liste sunumundan önce, ortam-imgeleme grubundan, her listenin kelimelerini anlamlı bir şekilde birleştirip bir imgelem oluşturulması istenmiştir. Kelime-imgeleme grubu, her kelime için teker teker imgelem oluşturmuşlardır. Control grubuna ise hiçbir strateji verilmemiştir. Bu gruplar sunumun hemen ardından veya bir hafta sonra test edilmişlerdir. Analizler, ortam-imgeleme yönergesinin tanıma testinde etkisi olduğunu gösterirken, bu etki hatırlama testinde görülmedi. Ayrıca analizler, sunum ile test arasında geçen bir haftalık sürenin liste kelimelerinin hatırlanma olasılığım düşürürken ve hafıza yanılgılarını etkilemediğini göstermiştir. Araştırma BİT' i desteklemektedir. Araştırmanın bulguları AMT ve BÎT açısından tartışılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Visual Imagery on False Memory by Güneş Avcı The present study is designed to differentiate two theories, Activation Monitoring Framework (AMF) and Fuzzy Trace Theory (FTT), which attempt to explain false memory effect obtained in Deese-Roediger-McDermott (DRM) paradigm. In the DRM paradigm, subjects are presented with a list that contain words highly associated with another word that is not presented, and then they are given recall and/or recognition test in which they are asked to remember words from the lists. The present study measured the effect of visual imagery and retention interval on false memory since both theories make different predictions regarding the effect of visual imagery. 130 Boğaziçi University undergraduates were presented with DRM word lists followed by memory tests. The subjects in context-imagery group were instructed to imagine the lists words in a meaningful context. The word-imagery group was directed to imagine each list word separately. The no strategy group was not given any particular strategy. Each of those groups had two testing conditions: immediate or delayed. Subject took either immediate testing or delayed testing. In immediate testing condition, subjects were tested immediately. In delayed testing condition, subjects were given memory test after a week following the presentation of the lists.. Memory performance of the participants were evaluated by two measures: free recall and recognition. Factorial analyses of variance revealed that context-imagery group did not report critical words more than other groups in free recall test yet in recognition test; the context-imagery group reportedhigher levels of false memory. Retention interval decreased accurate memory but did not change the false memory. Although the findings supported the predictions of FIT, the results of the study were discussed in the context of both AMF and FIT. VI