A search for universalism: Reconsidering the capability approach in Turkey
Yeni bir evrensellik arayışı: 'Yapabilirlik yaklaşımı'nı Türkiye örneğiyle değerlendirmek
  1. Tez No: 162754
  2. Yazar: PINAR UYAN SEMERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY SUNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
KISA ÖZET Yeni Bir Evrensellik Arayışı:“Yapabilirlik Yaklaşımı”nı Türkiye Örneğiyle Değerlendirmek Pınar Uyan Semerci Bu tez yeni bir evrensellik arayışı çerçevesinde insani gelişimin temel yaklaşımlarından biri olan Amartya Sen ve Martha Nussbaum'un geliştirdiği“Yapabilirlik Yaklaşımı”nı Türkiye örneğiyle değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla köyden kente göç etmiş İstanbul Ümraniye'de yaşayan gecekondu kadınlarıyla ilgili katılımcı gözlemi de içeren saha çalışması yapılmıştır. Bulgular üç şekilde elde edilmiştir. İlk olarak Ümraniye-Ihlamurkuyu'da yaşayan kadınlarla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. İkinci olarak Ümraniye'de yaşamış olan bir gecekondu kadınının yazdığı iki günlükten faydalanılmıştır. Son olarak da iki Sivil Toplum Kuruluşu'nun, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kadının İnsan Haklan Projesi- Yeni Çözümler Vakfı'nın verilerinden yararlanılmıştır.“Madun Çalışmaları”birçok metodolojik soruyu beraberinde getirse de köyden kente göç etmiş olan bu kadınların fiziksel, sosyal ve psikolojik durumları kendi kelimeleriyle aktarılmaya çalışılacaktır. Bu bulgular ışığında“Yapabilirlik Yaklaşımı”nın kavramsal çerçevesi gözden geçirilecektir.“YapabilirlikYaklaşımı”nın yoksulluk çalışmaları için nasıl bir katkısı olduğu,“uyarlanan tercihler”kavramını bu yaklaşımının içinde kullanmanın yarattığı sorunlar ve Nussbaum'un önerdiği“yapabilirlik listesi”araştırma sonuçlan eşliğinde değerlendirilecektir. En son olarak da“yapabilirlik yaklaşımı”nın amaçlarının öngördüğü bir düzen için siyasetin sınırlanın yeniden tanımlamak gerektiği vurgulanacaktır. Siyasetin yeni sınırlannın hem ulus devletin sınırlarının ötesinde, hem de Nussbaum'un önerdiği Rawlscu siyasal liberalizmin tanımladığı "siyasal'ın dışarıda bıraktığı alanları da içine alacak bir biçimde kapsayıcı olarak ele alınması gerektiği savunulacaktır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Search for Universalism: Reconsidering the Capability Approach in Turkey by Pınar Uyan Semerci With the objective of searching for a new universalism, I aim to examine the conceptual framework of the capability approach by focusing on rural migrant women living in squatter settlements of Istanbul-Turkey. I have collected data in three different ways: first, I have done in-depth interviews with women in the squatter-settlement Ihlamurkuyu-Ümraniye, where I also have been a participant observer. Secondly, I have used two published diaries, which were written by a woman from the same squatter- settlement. Lastly, I have the opportunity to use the archives and findings of two NGOs: Lighthouse Aid and Solidarity Association with the target of alleviating poverty, and Women for Women's Human Rights -New Ways. Acknowledging the problems of how and if the subaltern can speak, I still try to mediate the physical, social and psychological well-being of women with their own words. Then I shall reconsider the conceptual framework of the capability approach by focusing on how well-being is expressed by the women who experience different degrees of poverty. Afterwards I shall elaborate on Sen's distinction between well-being and agency by focusing on the concept of“adapted preferences”and shall scrutinize Nussbaum's list with my findings. Finally I argue that the boundaries of politics should be redefined since neither the boundaries of nation-state nor Rawlsian political liberalism are compatible with the goals of the capability approach. vıı