Financial liberalization, fiscal prudence, and growth
Finansal serbestleşme, mali ihtiyat ve büyüme
- Tez No: 162757
- Danışmanlar: PROF. CEVDET EMRE ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
KISA ÖZET Finansal Serbestleştirme, Mali İhtiyat ve Büyüme Sahibe Meral Çakıcı Bu çalışmanın temel amacı finansal serbestleştirme, mali ihtiyat ve büyüme arasındaki deneysel bağlantıları araştırmaktır. Daha spesifik olarak, ülkelerin finansal serbestleştirmeden hangi ölçüde yararlandığı veya zarar gördüğünün mali ihtiyata bağlı olup olmadığı incelenmektedir. 75 ülkeye ait 1975-2003 arası verinin kesitsel ve panel tahminleri, finansal serbestleştirmenin ekonomik büyümeye sağladığı katkıda mali ihtiyatın önemli ölçüde rol oynadığına dair sınırlı kanıt sunmaktadır. Buna rağmen, yıllık panel tahminlerde, bir mali ihtiyat ölçüsü olarak genel bütçe dengesindeki artışın büyüme üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ve sağlam bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, bütün panel veri gruplarında, 1980-2003 dönemi söz konusu olduğunda, finansal serbestleştirmenin de büyüme üzerinde pozitif ve sağlam olmamakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial Liberalization, Fiscal Prudence, and Growth by Sahibe Meral Çakıcı The main objective of this study is to investigate empirical links between financial liberalization, fiscal prudence and growth. More specifically, whether the extent to which countries benefit / suffer from financial liberalization is determined, at least in part, by fiscal prudence is examined. Cross sectional and panel estimations of data for 75 countries from 1975 to 2003 reveal little evidence in favor of the hypothesis that fiscal prudence plays a significant role in explaining benefits from financial liberalization in terms of economic performance. Nevertheless, overall budget balance as a measure for fiscal prudence turns out to have positive and robustly significant effect on growth in annual panel estimations; whereas financial liberalization also exhibits positive and significant, though not robust, effect on growth for panel data sets as far as 1980-2003 period is concerned. IV