The effect of distinctiveness on visual false memories
Ayırt ediciliğin görsel bellek yanılgıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 893949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLESYA BLAZHENKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni oluşturulan bir görsel uyaran seti ile Kategori İçi Çağrışımlar Prosedürünü uygulayarak bellek yanılgılarını araştırmak ve ayırt ediciliğin bellek yanılgıları üzerindeki etkisini test etmektir. Deney 1'de, çalışılan nesnelerin arka planları anlam uyumu açısından manipüle edilerek kavramsal ayırt edicilik test edildi. Deney 2'de, çalışılan nesnelerin arka planları renk heterojenliği açısından manipüle edilerek algısal ayırt edicilik test edildi. İki deneyde de, bellek yanılgısı etkisinin mevcut olacağı ve ayırt edici koşulların daha düşük bellek yanılgısına yol açacağı öne sürüldü. Önceki çalışmalarla tutarlı olarak, nesnelerin (Deney 1 ve 2) yanı sıra arka planlar (Deney 1) için de bellek yanılgısı etkisi gözlemlendi. Ancak, ayırt ediciliğin öngörülen etkisi gözlemlenmedi. Deney 1'de, nesnelerin tanınma oranları açısından ayırt edici ve ayırt edici olmayan koşullar arasında bir fark gözlemlenmedi. Buna ek olarak, arka planların tanınma oranları açısından öngörülen etkinin tam tersi bulundu. Bu etki, en çok ve en az ayırt ediciliğe sahip veri alt kümesi analiz edildiğinde de gözlemlendi. Ek olarak, Deney 1 için sinyal tespit kuramı ile yapılan analizlerde ayırt edici koşul için daha düşük bellek kodlaması bulundu. Çalışma 2'de, ayırt edici ve ayırt edici olmayan koşullar arasında tanıma belleği oranları, reaksiyon zamanı, eminlik yargıları ve sinyal tespit endeksleri açısından bir fark gözlemlenmedi. Bulgularımız, algısal ayırt ediciliğin değil kavramsal ayırt ediciliğin bellek kodlaması üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, kavramsal uyumsuzluğun bellek için destekleyici bir rolden ziyade daha yıkıcı bir rol oynadığı öne sürülebilir. Sonuçlar, kodlama temelli ve geri getirme temelli teorilerle ilişkili olarak tartışılmıştır. Ayrıca, tanıma belleği performansı ile imgeleme ölçümlerindeki bireysel farklılıklar ve bildirilen stratejiler arasında bazı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current research aimed to investigate false memories by implementing the Category Associates Procedure using a newly created set of pictorial stimuli and to test the effect of distinctiveness on false memories. In Study 1, we examined conceptual distinctiveness by manipulating the backgrounds of studied objects in terms of meaning congruency. In Study 2, we examined perceptual distinctiveness by manipulating the backgrounds of studied objects in terms of color heterogeneity. We hypothesized that the false memory effect would be present, with participants recognizing critical lures more than unrelated items. Furthermore, we hypothesized that distinctiveness would lead to lower rates of false memories. We found a false memory effect for objects (Studies 1 and 2) as well as their backgrounds (Study 1), consistent with previous studies. However, the predicted effect of distinctiveness was not found. In Study 1, we observed no difference between distinctive and non-distinctive conditions in terms of recognition rates of objects. Additionally, we found the opposite of the predicted effect in terms of recognition rates for backgrounds. This effect was further observed when analyzing the subset of data with the most and least congruent lists. For Study 1, we also observed lower memory encoding for the incongruent condition, indicated by signal detection index. In Study 2, we observed no difference between distinctive and non-distinctive conditions neither in recognition rates, RTs and confidence ratings nor in signal detection indices. Our findings suggest that conceptual but not perceptual distinctiveness has a greater effect on memory encoding. However, conceptual incongruity seems to play more disruptive rather than a supporting role for memory. The results are discussed in relation to encoding-based and retrieval-based theories. Additionally, we found some associations between recognition performance and individual differences in imagery measures as well as self-reported strategies.