Music sharing in live performances as an educational process: The case of Fazıl Say
Eğitsel bir süreç olarak canlı performanslarda müzik paylaşımı: Fazıl Say örneği
- Tez No: 162758
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
KISA ÖZET Eğitsel Bir Süreç Olarak Canlı Performanslarda Müzik Paylaşımı: Fazıl Say Örneği A. Aylin Buran Bu tez, klasik müzik konserlerinin dinleyici açısından eğitsel yansımalarını tartışmaktadır. Besteci ve yorumcu Fazıl Say, klasik müziği tanıtmak amacıyla Anadolu illeri ağırlıkta olmak üzere konserler düzenlemekte ve söz konusu konserleri dinleyici ile sözlü iletişime geçerek gerçekleştirmektedir. Bu nedenle Fazıl Say bu çalışmada örnek olarak ele alınmıştır. Belirtilen amaç doğrultusunda bu çalışmada alt amaçlar belirlenmiştir. Bu alt amaçlar Fazıl Say' m performansı esnasında dinleyici ile sözlü iletişim kurarak gerçekleştirdiği öğrenci ve akşam konserlerinin sonrasında dinleyicilerin klasik müzik ve Fazıl Say hakkındaki düşüncelerinin ne yönde olduğunu saptamayı hedeflemektedir. Bu çalışma ayrıca Say'ın klasik müziği tanıtmayı amaçlayan konserler düzenlemesinin allında yatan nedenleri kendi sanat anlayışından yola çıkarak incelemeyi amaçlamaktadır. Dinleyicilerin konser sonrasında klasik müzik ve Fazıl Say hakkındaki düşüncelerini saptamak için araştırmacı tarafından konser öncesi ve konser sonrası uygulanmak üzere anketler geliştirilmiştir. Anket cevaplan içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Anket sonuçlan ağırlıklı olarak Uçan' m (1996) Müziksel İletişim Modeli'nden yararlanılarak yorumlanmıştır. Fazıl Say'ın klasik müziği tanıtmayı amaçlayan konserleri neden düzenlediğini araştırmak vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Music Sharing in Live Performances as an Educational Process: The Case of Fazıl Say by A. Aylin Buran This thesis investigates the educational influences of classical music concerts on the opinions of the participants. A well-known composer and performer, Fazıl Say, has organized concerts particularly in Anatolia in order to introduce classical music to public. He realizes this aim by establishing musical communication channels with his audience. Thus, Fazıl Say was chosen as the case of the current study. In line with the stated purpose, subsidiary aims were determined. These aims focus on the amount and direction of opinion change observed in participants towards classical music and Fazıl Say after student and public concerts Fazıl Say organized during which he musically and verbally communicated with his audiences. The current study also seeks to investigate the underlying reasons behind Fazıl Say's organizing such concerts considering his concept of art. In order to investigate the opinions of participants about classical music and Fazıl Say, questionnaires were developed and administered both before and after the concerts. Questionnaire data were analyzed through qualitative content analysis. Results were interpreted through the musical communication models in the literature, particularly with that of Uçan (1996). In order to understand the reasons behind Fazıl Say's organizing concerts to introduce classical music to people, five non-structured VI