Basel ıı kapsamında şirket derecelendirme ve bankaların mali tahlil istihbarat birimleri açısından değerlendirilmesi
Corporate rating within the context of basel ii and an evaluation assessing banks' financial analysis and intelligience departments
  1. Tez No: 207147
  2. Yazar: MEHMET BURAK YALKIN
  3. Danışmanlar: PROF. MEVLÜT KARAKAYA, DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyadaki globalleşme süreci ve finansal serbestleşme ile birlikte mali piyasaların karmaşıklığının ve borçluların çeşitliliğinin zaman içinde artmasıyla, gerek yatırımcılar, gerekse resmi otoriteler, kredi derecelendirme kuruluşlarının görüşlerine giderek daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Derecelendirmedeki son yeniliklerden biri, Basel Bankacılık Gözetim ve Denetim Komitesi tarafından Haziran 2004 itibariyle yayınlanan Basel II yeni BIS düzenlemeleridir. Basel II kapsamında, kredi riski; banka ile kredi ilişkisinde bulunan her bir tarafın risk derecelendirme notu bulunmasına ve bu kalite notuna denk düşen bir risk ağırlığı ile değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır. Ocak 2008 itibariyle Basel II uygulamalarına geçmesi planlanan ülkemizde, bankalar hali hazırda kredi süreci içinde öncelikli olarak mali tahlil ve istihbarat raporlarını dikkate almaktadır. Şirket derecelendirme ve bankaların mali tahlil ve istihbarat çalışmasının; her ikisi de borç anapara ve faizlerinin ödenme kabiliyetini tespit etmeye yönelik yapılan, benzer yöntemleri kullanan aynı amaca yönelik işlemlerdir. Ancak Basel II'ye geçiş ile birlikte, Basel II uygulamasının gereğince, bankalar kredi tahsis sürecinde daha fazla şirket derecelendirmeye başvuracak ve mali tahlil ve istihbarat çalışmaların ikincil öneme sahip olacaktır. Çalışmamızda; önümüzdeki dönemde bankacılık sektöründe önemli değişikliklere yol açacağı düşünülen Basel II uygulamaları, şirket derecelendirme ve özellikle Basel II kapsamında şirket derecelendirme yanı sıra bankalarda mali tahlil ve istihbarat çalışmaları, bu çalışmaların şirket derecelendirme ile benzer ve farklı yönleri ve Basel II'ye geçiş süreci ile kredi riskinin belirlenmesinde uygulanmaya başlanacak şirket derecelendirmenin bankaların mali tahlil ve istihbarat çalışmalarına olası etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the globalization process and financial liberalization, rising complexity of fiscal markets and varity of obligators, both investors and official autorities began to make a point of credit rating enterprises? advices. One of the most recent innovation in rating is the arrangements of Basel II new BIS issued in July 2004 by Basel Committee on Banking Supervision. The credit risk, considering Basel II, is based on the existance of risk rating grate for every side having credit relations and the evaluation of this quality grate regarding the risk intervals. In our country planning to pass to the Basel II applications by January 2008, banks give priority to considering firstly the financial analysis and information reports. Both the firm rating and financial analysis and information studies are the operations aiming to confirm the pay back ability of the loans? capital and interest payments. But by passing to Basel II criterias, according to Basel II applications, banks will give priority to firm rating and financial analysis and information studies will have secondary importance. Expected to give rise to important changes in banking sector `The Basel II applications?, especially in Basel II concept `Corporate Rating?, `financial analysis and information studies?, `the similarities and differences between financial analysis and information studies and firm rating? and `the possible effects of firm ratings, which will be put in practise for evauating credit risk, to financial analysis and information studies in evaluating credit risk? are the subjects emphasized in this study.